Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.

Reklāma
  • Ziedu dienās (16., 17.09.) vāc augļus, ogas, sēklas, sausziedes un citus floristikas materiālus. Nes telpās istabas augus un pārziemināšanai paredzētās pelargonijas un fuksijas.
  • Lapu dienā (19.09.) laista, pļauj zālienu. Sēj pavasara zaļmēslojumam rudzus.
  • Augļu dienās (20., 21.09.) vāc augļus, ogas un dārzeņus, kam raža briest virs zemes. Liek glabātavās vai pārstrādā.
  • Sakņu dienā (22.09.) novāc kartupeļus, vasaras ķiplokus un citus sakņaugus. Stāda kokus.

PADOMS

Septembrī pamanām arī tādus augus, kuri vasarā nav piesaistījuši uzmanību, piemēram, mežrozes. Laukmalēs, pie akmeņu kaudzēm, pie pamestām ēkām un pagalmos to sārtie paaugļi rotā dzelkšņainos krūmus. Pirms augļu ievākšanas vispirms gan jānovērtē vieta, kurā mežrozes aug, lai izvairītos no iespējamā piesārņojuma. Tīrumos lietotie augu aizsardzības līdzekļi var nokļūt arī uz grāvja malā vai akmeņu kaudzē augošā krūma. Par mežrožu augļu veselīgumu diezin vai kādu vajag pārliecināt. Internetā atrodami neskaitāmi raksti par to labajām īpašībām un pozitīvo ietekmi uz veselību. Arī pašus auglīšus var nopirkt gan aptiekās, gan veikalos. Mežrožu paaugļi tējai būs gan piedzīvojums, gan vitamīnu avots. Kas jāņem vērā? Negaidīt, kamēr auglīšus sabojā salnas, vākt tikai veselus, sārtus augļus. Arī mežrožu paaugļus mēdz bojāt dažādi kāpuri, un tos var bojāt arī dažādas puves.

Lai saglabātu paaugļu vērtību, tie pareizi jāizkaltē. Tas rudeņos mājas apstākļos nav nemaz tik vienkārši. Ar saules enerģiju vairs nekas nesanāks, būs vien jāķeras pie citiem siltuma avotiem. Galvenais – nepārkarsēt un neizcept. Optimālā kaltēšanas temperatūra jānotur robežās 40–80 °C . Mežrozēm vieglāk izkaltēt sārto augļa daļu bez sēklām. Kaltēšanai paredzētos augļus pārlasa, nomazgā, nosusina un apber ar cukuru. Uz diennakti atstāj vēsā vietā ievilkties. Tad notecina un liek kaltēties. No iegūtā šķidruma var pagatavot sīrupu.

RECEPTE

Mežrožu liķieris.

Mežrožu liķieris

Ņem 2 l mežrožu paaugļu, izņem sēklas, sašķaida un ieliek pudelē, pielej 1 litru 90° spirta vai šņabi, ja spirts nav pieejams.

Aizkorķē pudeli un noliek saulē vai citā siltā vietā.

Pēc 10–12 nedēļām uzvāra sīrupu: 

  • 1 kg cukura un 
  • ½ l ūdens 

un sajauc ar uzlējumu. Izfiltrē.

Septembris

38. nedēļa.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.