Latvijas Basketbola savienība (LBS) prasa valstij divus miljonus eiro olimpiskā kvalifikācijas turnīra organizēšanai, taču izmaksu pozīcijas atsakās atklāt.

Reklāma

Latvija ieguva tiesības nākamgad jūlija sākumā rīkot vienu no četriem olimpiskās kvalifikācijas turnīriem (vēl arī Grieķija, Spānija un Puertoriko), bet par izlozi beidzot nav iemesla sūkstīties – mūsējiem pretiniekos piespēlēta Gruzija (pasaules rangā 23. vieta) un Filipīnas (38). Otrā grupā Brazīlija (12.), Melnkalne (17.) un Kamerūna (67.). Divas labākās vienības no katras grupas satiksies pusfinālā, un to uzvarētāji finālā izspēlēs vienīgo ceļazīmi uz Parīzi.

"Izloze ir laba, pretinieki nav zemē metami, bet nav arī grandu. Viss mūsu pašu rokās. Ja spēlēsim tāpat kā šovasar Pasaules kausā, tad ir labas iespējas. Ar galveno treneri Luku Banki izlozi vēl neesmu pārspriedis," "Latvijas Avīzei" sacīja LBS ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss. Gruzīnus mūsējie šovasar mājās uzvarēja pārbaudes spēlēs, Brazīliju apspēlēja Pasaules kausā. Tajā sešpadsmitniekā iekļuva Melnkalne (11.), Brazīlija (13.) un Gruzija (16.). Latvija izcīnīja piekto vietu un pasaules rangā pacēlās uz astoto pozīciju. Pret gruzīniem un melnkalniešiem Latvijai oficiālās spēlēs bilance neizšķirta – attiecīgi 2:2 un 3:3, Brazīlija septembrī Džakartā tika sarūgtināta izšķirošajā spēlē par iekļūšanu ceturtdaļfinālā. Filipīnieši trīs reizes pieveikti pārbaudes spēlēs. Pirmo reizi Banki vadībā Latvija iejutīsies favorītu lomā.

Informācija par spēļu biļetēm gaidāma nākamgad. 

Biļešu cenu politika ir LBS rokās, bet Starptautiskās basketbola federācijas (FIBA) prasības koriģēs ieejas karšu skaitu, kas tiks laista tirdzniecībā. 

"Noteikti būs vairāk televīzijas kameru nekā parasti. Uz izlases spēlēm ir nākuši līdz pat 11 500 skatītāju, tagad jārēķinās, ka būs par aptuveni tūkstoti mazāk vietu," sprieda Cipruss.

Olimpiskā kvalifikācijas turnīra rīkošana Latvijas valstij izmaksās ļoti daudz. 2,7 miljoni eiro par licenci jau piešķirti, vēl divi miljoni iezīmēti organizatoriskajām izmaksām. Kāpēc tās sešu dienu turnīram ir tik vērienīgas, Cipruss skaidrojumos bija izvairīgs. "Esam iesnieguši Izglītības un zinātnes ministrijai, kā arī Finanšu ministrijai pilnīgu atskaiti, būs iepirkumi un viss notiks saskaņā ar noteikumiem, skatīsimies lētākos piedāvājumus atbilstoši FIBA akceptētām viesnīcām. Nozīmīgākās pozīcijas ir arēnas īre, viesnīcas, autotransports, plus visi FIBA pieprasījumi. Mēs nevaram izpaust konkrētas tāmes, kamēr tās nav apstiprinātas," teica Kaspars Cipruss. "Arēnas Rīga" īres potenciālās izmaksas viņš nevēlējās atklāt. LBS ģenerālsekretārs arī piebilda, ka ar diviem miljoniem, visticamākais, nepietiks, bet valstij papildu nauda netiks prasīta.

Rēķinām paši. "Arēnas Rīga" īrei nevajadzētu pārsniegt 20–30 tūkstošus eiro dienā. Astoņas dienas – līdz 240 tūkstošiem. Dzīvošana. Ierakstu "booking.com", četru zvaigžņu viesnīcās vienvietīgu numuru nākamā gada jūlijā var rezervēt par 100 un mazāk eiro diennaktī. Cipruss sarunā pauda uzskatu, ka tas nav iespējams. Bet rakstīts melns uz balta, piemēram, "Islande Hotel" – septiņas naktis maksā 409 eiro jeb 58 eiro par nakti. Labi, basketbola zirgi kārtīgi jāpaēdina (pusdienas un vakariņas jāpērk atsevišķi) – lai būtu vēl tikpat. Tātad 120 eiro x 7 naktis x 6 izlases x 20 cilvēki = 101 000. Tātad dzīvošana un arēnas īre – līdz 400 tūkstošiem. Transports, apsardze, mārketings, citas funkcijas – pieplusojam vēl tikpat. Un 200 tūkstošus rezervei. Kur paliek vēl miljons? 

Pavisam noteikti šos aprēķinus var dēvēt par diletantiskiem, taču kas gan ir fakts – Latvijas Hokeja federācija aizpērn, uzņemot Pekinas olimpisko spēļu kvalifikāciju, iekļāvās 500 tūkstošos eiro.

Prasot valstij naudu kvalifikācijas rīkošanai, LBS akcentēja, ka Latvijā uz turnīru varētu ierasties līdz desmit tūkstošiem līdzjutēju no ārzemēm, kuri tad nu te tērētu savu naudu un dotu pienesumu tautsaimniecībai. Tā kā Somija un Polija tika Valensijas sekstetā, visdrīzākais, uz Rīgu atbrauks mazāk par tūkstoti. Cipruss nedomā, ka kāds būtu apmānīts, aprēķinos esot ņemti dati no iepriekšējiem kvalifikācijas turnīriem un Eiropas čempionātiem, "minot vidējos ciparus ļoti, ļoti samazinātā daudzumā". Tā gan drīzāk ir manipulācija ar statistiku un vēlamā uzdošana par esošo. "Izlozi nevarējām paredzēt. Strādāsim ar Igauniju, Melnkalni, Gruziju, lai piesaistītu tūristus," tā Cipruss.

Tāpat stipri bērnišķīgs ir LBS un arī IZM tiražētais, ka, rīkojot kvalifikāciju mājās, līdzjutēji nebrauks uz ārzemēm, tādējādi "nauda paliks Latvijā". Cik gan daudz no tiem, kas var atļauties ceļot, spriež: tā, šogad bijām uz basketbolu arēnā, tāpēc ārzemju ceļojumā nebrauksim?

Latvijas basketbolam šobrīd ir ļoti labs lobijs valdības gaiteņos. Jau iepriekš bija, bet nu Saeimā pozīcijā atgriezušies Raimonda Vējoņa draugi no ZZS. Salīdzinājumam hokejistiem pavasarī bija uz vēdera jālien, lai pasaules čempionātam no valdības izlūgtos pusmiljonu.

Olimpiskā kvalifikācija

  • Rīga: (A) Latvija, Gruzija, Filipīnas; (B) Brazīlija, Melnkalne, Kamerūna.
  • Pirejas: (A) Slovēnija, Jaunzēlande, Horvātija; (B) Grieķija, Dominikāna, Ēģipte.
  • Valensija: (A) Spānija, Angola, Libāna; (B) Somija, Polija, Bahamas.
  • Sanhuana: (A) Meksika, Kotdivuāra, Lietuva; (B) Puertoriko, Itālija, Bahreina.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.