"Es zinu, ka robežas pārejas punkts Rafahā joprojām ir atvērts, un ieteiktu visiem, kuri var tikt laukā, doties prom," pirmdien preses konferences laikā Gazas joslas iedzīvotājiem deva padomu Izraēlas armijas pārstāvis Ričards Hehts. Kontrolpunkts Rafahā šobrīd ir vienīgais ceļš, kā Izraēlas armijas bombardētās Gazas civiliedzīvotāji oficiāli var nokļūt kaimiņvalstī Ēģiptē, ar kuru šai teritorijai ir 14 km gara robeža.

Reklāma

Gazas joslā valdošās palestīniešu radikāļu kustības "Hamas" teroristu pagājušās sestdienas negaidītais iebrukums Izraēlā un tur pastrādātās zvērības šokējušas un reizē saniknojušas izraēliešus. Sabiedrība pieprasa atriebību un "nosūtīt Gazu akmens laikmetā". Izraēlas armija, pēc visa spriežot, tā arī gatavojas rīkoties.

"Augsta cena"

Nedēļas sākumā Izraēla pasludināja Gazas joslas "totālu blokādi", kas nozīmē, ka teritorija no Izraēlas vairs nesaņems neko, kas līdz šim nodrošināja dzīvi "Hamas" kopš 2007. gada kontrolētajā 365 kvadrātkilometru (salīdzinājumam, Rīgas platība ir 307 kvadrātkilometri) teritorijā ar 2,3 miljoniem iedzīvotāju. "Cena, ko Gazas josla samaksās, būs ļoti augsta, tā mainīs realitāti paaudzēs. Nekādas elektrības, nekādas pārtikas, nekāda ūdens, nekādas gāzes – tas viss ir slēgts. Mēs karojam pret dzīvniekiem un attiecīgi arī rīkojamies," pēc teroristu uzbrukumos cietušo pierobežas apdzīvoto vietu apmeklējuma videouzrunā paziņojis Izraēlas aizsardzības ministrs Joavs Galants. 

Līdz nesenajiem asiņainajiem notikumiem Izraēla piegādāja Gazai noteiktu daudzumu elektroenerģijas, atļāva caur Izraēlas robežpunktiem ievest pārtiku, degvielu un patēriņa preces. 

Vienlaikus ieceļošana un izceļošana no Gazas netika atļauta. To varēja izdarīt tikai caur Rafahu, kas tagad acīmredzot būs vienīgā šīs teritorijas saite ar ārpasauli. Novērotāji aizrāda, ka Ēģiptes robežkontroles punkta kravu caurlaidība ir ļoti maza. Jūras piekrasti un gaisa telpu kontrolē Izraēla. Apgādes ziņā Rafaha nevar aizstāt Izraēlas kontrolpunktus, bet Gaza pati sevi nodrošināt nespēj. Tai nav pat pietiekamu dzeramā ūdens resursu. 80% gaziešu iztiek no humānās palīdzības. Aģentūra AP, atsaucoties uz kādu anonīmu ēģiptiešu militārpersonu, apgalvoja, ka pirmdien Ēģiptes Sarkanais Krusts nosūtījis Gazai vairāk nekā divas tonnas medikamentu, notiek arī darbs, lai organizētu pārtikas piegādes. Vienlaikus jautājums par degvielu, kuras krājumi pēc dažiem aprēķiniem var izsīkt rīt, vēl nav izlemts. Humānā krīze Gazā kļuvusi aktuāla un tuvākajās dienās situācija kļūs vēl smagāka. Palestīniešu pārstāvji par to jau sūdzas Rietumu medijiem. Savukārt atvaļinātais Izraēlas armijas ģenerālmajors un bijušais valsts Nacionālās drošības padomes priekšsēdētājs Giora Eilands telekanālam "France 24" norādījis, ka Izraēlai "totālajā karā" nav citas izvēles: "Mums pilnībā jānovērš draudi, ko rada "Hamas", bet vienīgais veids, kā šo mērķi varam sasniegt, ir izmantot visus agresīvos pasākumus, kādi vien ir mūsu rīcībā – ieskaitot, ja nepieciešams, arī briesmīgas humānās krīzes radīšanu Gazā, jo šis spiediena paņēmiens varētu būt pats efektīvākais." 

Eilands uzsvēra, ka "Hamas" saglabā varu Gazā, tātad teritorijas iedzīvotāji atbalsta šo teroristisko kustību, attiecīgi "dod priekšroku cīnīties un mirt".

Upuru skaits aug

Saskaņā ar Izraēlas armijas ziņoto līdz otrdienai Izraēlas dienviddaļas teritorijās pie robežas ar Gazas joslu bija uzieti ap 1500 nogalināto palestīniešu kaujinieku līķi un kontrole pār robežu pirmdienas vakarā atgūta, savukārt teju visas pierobežā esošās apdzīvotās vietas evakuētas. Atmaksas triecienos Gazas joslā, pēc palestīniešu ziņām, tikmēr bija nogalināti vismaz 560 un ievainoti 2900 palestīniešu. Ap 125 tūkstoši jau devušies prom no apdraudētās teritorijas. Iebrukuma gaitā islāmistu rokām nogalināti vairāk nekā 900 izraēliešu, no kuriem tikai 73 ir karavīri. Lēš, ka 100–150 izraēliešu teroristi sagrābuši par ķīlniekiem un aizveduši līdzi uz Gazu. Šo cilvēku liktenis ir nezināms. "Izraēla ir piedzīvojusi milzīgu kataklizmu un atbildēs bez kompromisiem. No Izraēlas nacionālās drošības pozīcijām šī bija vēsturiska katastrofa, un iznākumā Gazas iedzīvotājiem tā būs vēl lielāka katastrofa," raksta Jeruzalemē dzīvojošā žurnāliste Noga Tarnopoļska, kas strādā vairāku starptautisku mediju, tostarp CNN, labā. 

Nacionāli noskaņotā Izraēlas labējo prese atklāti aicina "nosūtīt Gazu akmens laikmetā".

Ir skaidrs, ka Izraēlas armija savelk spēkus ap Gazu un gatavojas vērienīgai sauszemes operācijai tās teritorijā. Eksperti par to šūpo galvas, jo karadarbība biezi apdzīvotā un apbūvētā teritorijā, kuru aizstāv ap 30 tūkstoši fanātisku "Hamas" kaujinieku, kur ir plaša slepenu pazemes tuneļu sistēma, slēptuves un mīnas, kur briesmas draud burtiski no katras ēkas, prasīs lielus upurus kā no vieniem, tā otriem. Turklāt izraēliešiem šajā jūklī būs vēl jācenšas atbrīvot "Hamas" sagrābtie ķīlnieki.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.