Tie iedzīvotāji, kuri gatavojas doties pensijā tuvāko gadu laikā, aicināti pierādīt savu darba stāžu līdz 1996. gadam.

Reklāma

Izrādās, ka Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) trūkst informācijas par 413 tūkstošu iedzīvotāju vēsturisko darba stāžu – tie ir cilvēki, kuri dzimuši līdz 1980. gadam. Tā VSAA nesen vēstīja sociālajos tīklos. Tostarp 75 tūkstoši cilvēku, kuriem tuvāko septiņu gadu laikā būs jādodas pensijā, nav atnesuši uz VSAA savu darba grāmatiņu, lai tajā esošo informāciju par darba periodiem varētu ievadīt aģentūras datu bāzē. 

VSAA aicina sameklēt visus nepieciešamos dokumentus, kas pierāda apdrošināšanas stāžu līdz 1995. gada 31. decembrim, ko iesniegt VSAA klientu apkalpošanas centrā.

Ko ņem vērā

Lai pierādītu savu darba stāžu iestādēs, organizācijās, uzņēmumos vai kolhozā, VSAA jāiesniedz darba grāmatiņa, darba līgums un dokumenti par tā izpildi, kolhoznieka darba grāmatiņa, arhīva izziņa vai darba devēja izziņa par laikaposmu līdz 1990. gada 31. decembrim. Darba devēja izziņai, kas izsniegta pēc 1964. gada 12. maija, jābūt pamatotai ar atsauci uz dokumentiem. Individuālā darba veicēji apdrošināšanas periodu pierāda ar dokumentu, kuru par periodu līdz 1990. gada 31. decembrim izdevusi attiecīgās izpildkomitejas finanšu nodaļa, savukārt no 1991. gada 1. janvāra līdz 1995. gada 31. decembrim dokumenti, kas pierāda sociālās apdrošināšanas iemaksu veikšanu, ja informācija par iemaksu veikšanu jau nav reģistrēta VSAA sociālās apdrošināšanas informācijas sistēmā. Stāža pierādīšanai var iesniegt arī karaklausības apliecību, arhīva izziņu vai darba grāmatiņu tās personas, kuras dienējušas obligātajā aktīvajā militārajā dienestā PSRS Bruņotajos spēkos un alternatīvajā (darba) dienestā, Latvijas armijā, iekšlietu iestādēs, izņemot VDK, Latvijas pilsoņi arī dienestā PSRS Bruņotajos spēkos, kas nav obligātais aktīvais militārais dienests. Stāžu var pierādīt, arī iesniedzot augstskolas vai citu mācību iestāžu pēc vidējās izglītības iegūšanas diplomus, atestātu, apliecības, mācību iestādes vai arhīva izziņas. Tāpat stāžā tiek ieskaitīts laiks, kad māte audzinājusi bērnu līdz astoņu gadu vecumam. Lai to pierādītu, VSAA jāiesniedz bērna dzimšanas apliecība vai dokumenti, kas apliecina, ka bērns ir audzināts līdz astoņu gadu vecumam, dzīvesvietas izziņa vai citi dokumenti, ja informācija nav reģistrēta Fizisko personu reģistrā. Darba stāžā ieskaita arī laiku, kad kopta persona ar 1. grupas invaliditāti vai bērns ar invaliditāti līdz 16 gadu vecumam, kā arī cilvēks, kas sasniedzis 80 gadu vecumu, invaliditātes laiku, kad persona nestrādā, un laiku, kad persona bija pakļauta politiskām represijām vai atradās ieslodzījumā vai nometinājumā. Politisko represiju periodus ieskaita trīskāršā apmērā, bet Galējos Ziemeļos vai tam pielīdzinātajos apgabalos – pieckāršā apmērā.

"Lai reģistrētu stāžu, jāierodas VSAA personīgi klātienē, līdzi ņemot personu apliecinošu dokumentu, un jāuzrāda visu dokumentu oriģināli. VSAA nepieņem elektroniski sūtītus dokumentus," 

informē Iveta Daine.

Ja dokumenti pazuduši

Ko darīt, ja darba grāmatiņa vai citi dokumenti pazuduši? Kā skaidro VSAA preses sekretāre, jāpieprasa izziņas arhīvos. To var izdarīt arī elektroniskā veidā, izmantojot Latvijas Nacionālā arhīva e-pakalpojumu. Šādā gadījumā pēc iespējas detalizētāk jānorāda darbavietu nosaukumi un gadi, kad iedzīvotājs bija strādājis. Pat ja tas bija skolēna darbs vasaras laikā kolhozā, arī to iespējams pierādīt. Ja ieraksti darba grāmatiņā ir nepilnīgi vai kļūdaini, nepieciešams papildu dokuments – arhīva izziņa.

Papildus jāņem vērā, ka ārzemēs izdotiem dokumentiem var būt nepieciešama legalizācija, lai tos varētu izmantot Latvijā. 

Tāpat var būt nepieciešami dokumentu tulkojumi no svešvalodām. Jārēķinās, ka dokumentiem par dienestu PSRS armijā no Krievijas Federācijas arhīviem atbildes sniegšanai termiņš var būt ilgāks par vienu gadu. Ja jāpierāda darbs kaitīgos un smagos darba apstākļos, laikus jāpieprasa darba devēja izziņa, kamēr darba devējs vēl ir atrodams, brīdina VSAA pārstāvji. Ja vārds vai uzvārds pasē un citos dokumentos nesakrīt, ar dokumentiem jāapliecina vārda vai uzvārda maiņa vai jāpierāda dokumentu piederība tiesas ceļā.

Aicinājums iesniegt vēsturiskā stāža dokumentus gan neattiecas uz pensionāriem, jo brīdī, kad tiek pieprasīta pensija, ir jāiesniedz arī pensijas piešķiršanai nepieciešamie dokumenti. Reizēm gan tas prasa vairāk laika, ja arhīvā vēl kas ir jāmeklē.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.