Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) izdevis vadlīnijas iedzīvotājiem, kā soli pa solim savu pagrabu – zem daudzdzīvokļu nama vai zem privātmājas – pārvērst par bumbu patvertni. Šādi pielāgotie pagrabi varot sniegt dzīvību glābjošu patvērumu, lai mazinātu ietekmi no sprādziena triecienviļņa, šķembām, siltumstarojuma vai pat radioaktīvā piesārņojuma. “360TV ZIŅneši” dodas noskaidrot, ko par šādām pagrabu pārvērtībām domā ļaudis, piemēram, Madonā.

Cik reāli ir pielāgot savu pagrabu patvertnes vajadzībām? Par piemēru esam izvēlējušies standarta daudzīvokļu namu, šis ir lietuviešu projekts. Ziņneši iet skatīties, cik šīs mājas pagrabs ir atbilstošs nupat izstrādātajām vadlīnijām.

“Tā māja pa četrdesmit gadiem jau ir satricināta, piektajā stāvā jau ir plaisas, ja kaut kas notiks, šī nebūs drošākā vieta,” stāsta daudzīvokļu nama iemītniece Inita.

Saraksts ir garš – telpām jābūt hermētiski noslēgtām, sienās nevar būt lieli atvērumi, telpā jābūt ne zemāk par desmit grādiem, jābūt divām izejām un jāizveido griestu papildus balsti. Seko virkne ieteikumu.

Uldis Ķevers, VUGD Civilās aizsardzības pārvaldes priekšnieks stāsta: “Tās ir vadlīnijas, tas ir rekomendējošs raksturs. Ņemot viņas vērā, labāka līdzekļa nav kā novērtēt. Vadlīnijas nav ministru kabineta noteikumi vai likums, kas jāievēro.”

Trīs svarīgākie punkti, lai vispār pagrabā varētu slēpties – nedrīkst iekļūt gruntsūdeņi vai būt ūdens trubas, kas nelaimes gadījumā var sprāgt, appludinot pagrabu. Visam stāvam jābūt zem zemes un caur pagrabu nedrīkst iet pilsētas komunikācijas. Patvertni vēlams aprīkot arī ar elektrību, ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu, vai vismaz paredzēt vietu bioloģiskās tualetes uzstādīšanai. 

“Tie ir līdzekļi, ko parastais cilvēks pat gada laikā neizdarīs. Cita runa, ja valsts dotu kaut kādas subsīdijas – mēs domājam par jūsu drošību un tā, kaut vai brauc kaut kāda inspekcija un pārbauda,” stāsta Madonas iedzīvotājs Artjoms.

Šobrīd gan uzsākta tikai valsts īpašumā esošu pagrabstāvu apsekošana. Dzīvojamo māju pagrabi tiks apsekoti gadījumā, ja īpašnieks to gribēs padarīt par publiski pieejamu patvertni. Tādā gadījumā jāvēršas pašvaldībā.

Plašāk skaties video: 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.