2009. gadā Dienvidāfrikā tika izveidots "Platino Rhino" projekts, ar kura palīdzību tapa šo dzīvnieku aizsardzībai paredzēta saimniecība, kurā, izmantojot dažādas metodes, īpaši aizsargājamie degunradži tika sargāti no malumedniekiem. Sākotnēji saimniecībā mita ap 200 dzīvnieku, tagad – gandrīz 15 gadus vēlāk – to skaits ir pieaudzis līdz gandrīz diviem tūkstošiem.

Reklāma

Kā uzskata saimniecības izveidotājs Džons Hjūms, cīņā pret malumedniecību nepietiek vien ar augstiem žogiem un ar šaujamieročiem bruņotiem sargiem. Ir nepieciešama ilgtermiņā veidota sistēma, kā malumedības padarīt neizdevīgas pašiem pārkāpējiem. 

Visiekārojamākā vērtība ir degunradža rags, kas tiek plaši izmantots Āzijas tautu medicīnā. Hjūma saimniecībā mītošajiem dzīvniekiem kvalificēta veterinārārsta klātbūtnē rags tiek apzāģēts tā, lai dzīvniekam netiktu nodarīts kaitējums. Atšķirībā no ziloņkaula degunradža rags ir keratīna veidojums, kas, ja vien pareizi nozāģēts, spēj ataugt ar ātrumu septiņi līdz desmit centimetri gadā. Pēc šīs manipulācijas degunradzis vairs nav interesants malumedniekiem un tiek iegūts teorētiski legāli realizējams rags, tādējādi attīstot legālo tirgu un samazinot nelegālās tirdzniecības ietekmi. 

Diemžēl projekts nebija izdevies, kā plānots, taču, cerot uz spožāku nākotni cita entuziasta rokās, Hjūms nolēmis saimniecību pārdot izsolē ar sākumcenu vairāk nekā deviņi miljoni eiro. Jāsaka, nākamajam projekta īpašniekam būs jābūt ne vien ar entuziasmu darboties dabas aizsardzības jomā, bet arī biezu maciņu – līdz šim saimniecības uzturēšana mēnesī izmaksājusi gandrīz 400 tūkstošus eiro.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.