Lai mati būtu stipri un veselīgi, tie jākopj pareizi. Taču ikdienas matu kopšanā bieži tiek pieļautas kļūdas, kas novājina to veselību un izskatu. Par piecām izplatītākajām kļūdām stāsta matu un galvas ādas kopšanas speciāliste, friziere, triholoģe Anita Mētra.

1. Pārlieku bieža mazgāšana

Nereti šķiet – jo taukaināki mati, jo biežāk tie jāmazgā, kaut patiesībā ir pretēji – jo biežāk matus mazgā, jo vairāk tie taukojas.

Pastiprinātu galvas ādas un matu taukošanos var izraisīt iekšēji cēloņi, piemēram, hormonālas izmaiņas, kas raksturīgas pusaudžiem, arī B grupas vitamīnu trūkums organismā. Galvas āda var būt taukaināka, ja uzturā bagātīgi tiek lietoti trekni ēdieni. Novēršot cēloni, samazināsies arī matu taukošanās.

Ja iekšēju cēloņu nav, pirmais solis ir samazināt matu mazgāšanas biežumu – būs pietiekami ar 2–3 reizēm nedēļā. Var lietot arī speciālus losjonus, kas novērš galvas ādas taukainību.

Arī sportošana var pastiprināt galvas ādas un matu taukošanos.

2. Nepiemērota kopšanas līdzekļa izvēle

Pērkot šampūnu vai kondicionieri, bieži izvēle ir par labu skaistākam iepakojumam. Taču svarīgākais ir izvēlēties savam matu tipam piemērotu šampūnu. 

Rūpīgi jāizlasa arī šampūna sastāvs. Vielas, kuras noteikti nenāks par labu matiem un organismam kopumā, ir, piemēram, parabēni, sulfāti lielā daudzumā, sintētiskās smaržvielas, nātrija lauretsulfāts/laurilsulfāts (sodium laureth/lauryl sulfate), alkohols augstā koncentrācijā (viena no pirmajām četrām sastāvdaļām).

Uzmanīgi arī jāizraugās eļļas matu galiem. Ja eļļa satur lielu daudzumu alkohola, tā nedos nekādu efektu. Kāpēc tā? Eļļu ieziež mitros matos, bet alkohols, matus žāvējot, izžūs, un mati netiks mitrināti vai atjaunināti, paliks tikai smarža.

Pavirša ikdienas kopšana

Svarīgi arī tas, kā matus mazgājam. Pirms tam mati jāizķemmē, lai mazgājot nesaveļas. Tad ar šampūnu jāmazgā maigām apļveida kustībām, iemasējot šampūnu galvas ādā. Arī galus nedrīkst berzt kā zeķes. Pēc tam matus izskalo. Ja nepieciešams, izmazgā vēlreiz. Kad mati nosusināti, ar pirkstiem visā to garumā ieklāj kondicionieri vai masku, patur dažas minūtes. Tad seko rūpīga skalošana un matu nosusināšana ar dvieli. Ja nepieciešams, ieklāj līdzekļus matu stiprināšanai. Tikai pēc tam tos žāvē.

Nav ieteicams ķemmēt slapjus matus – slapjš mats stiepjas, un ķemmējot to var noplēst.

Karsta temperatūra mazgājot un žāvējot

Karstums sausina matus. Tāpēc ieteicams tos mazgāt remdenā ūdenī. To der atcerēties tiem, kuri iecienījuši mazgāties ļoti karstā ūdenī.

Matus žāvējot ar fēnu, jācenšas izmantot vēsāku temperatūru. Ja mati tiek ieveidoti, var ieklāt līdzekli, kas aizsargā no karstuma, taču rūpīgi jāizpēta tā sastāvs. Līdzeklis jālieto ar mēru – lai mati nesaķeptu.

Ja ir iespēja, labāk izmantot jaunāko tehnoloģiju lokšķēres vai matu taisnotājus ar regulējamu temperatūru, kvalitatīvu pārklājumu. 

Jaunāko paaudžu fēni matus žāvē nevis ar karstumu, bet apjomīgāku gaisa plūsmu, kas matiem ir draudzīgāks žāvēšanas veids.

Pirms cīnās ar blaugznām, nenoskaidro cēloni

Pretblaugznu šampūni, ko plaši reklamē televīzijā, parasti nav ārstnieciski. Tie novērš blaugznas tikai uz laiku. Līdzko tiks lietots cits kopjošais šampūns, blaugznas atkal parādīsies.

Svarīgi saprast blaugznu tipu – tās ir taukainas vai sausas, varbūt galvas ādā ir sēnīte, kas izraisa zvīņošanos un ar laiku var novest arī pie matu izkrišanas. Kad noskaidrots blaugznu tips un cēlonis, var iegādāties pretblaugznu līdzekli.

Visdrošāk ārstnieciskos līdzekļus iegādāties aptiekā.