Nākamajā gadā vajadzētu uzlaboties gan pieejamībai pie veselības aprūpes speciālistiem, gan arī sarukt garajām gaidīšanas rindām, lai izmeklētos, jo veselības aprūpei no valsts maka ir papildus plānoti 275 miljoni eiro. Tā ir lielākā naudas summa, kādu līdz šim plānots piešķirt šai nozarei. Veselības ministrija prioritārajiem pasākumiem gan bija prasījusi vairāk naudas, proti, 395 miljonus eiro, bet visu nesaņems.
Tomēr tik un tā veselības aprūpes budžets 2024. gadā sasniegs 1,9 miljardus eiro, un ministrijas vadošās amatpersonas, kā arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti to uzskata par optimālo minimumu, kas nepasliktināšot pacientu stāvokli. Arī Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība nolēmusi nestreikot, jo ar ministriju esot panākts pieņemams kompromiss mediķu algu palielinājumam.
Veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība") vakar Sociālo un darba lietu komisijas deputātus iedvesmoja gaišākai nākotnei, kas varētu tikt sasniegta līdz šīs Saeimas pilnvaru beigām neatkarīgi no tā, vai šī valdība būšot vai nebūšot.
Viena no ministra prioritātēm esot medikamentu cenu samazināšana un līdz ar to zāļu pieejamības veicināšana. Hosams Abu Meri: "Medikamentu cenu samazināšana nav politisks jautājums, tāpat kā kredītprocenti bankās. Latvijā ir par 30, 40 un 50 procentiem un pat divreiz augstākas cenas zālēm nekā kaimiņvalstīs. Lielākā problēma ir nevis ar kompensējamiem medikamentiem, bet tieši ar recepšu medikamentiem, kas ir ārpus valsts apmaksājamo zāļu saraksta. Pēdējās divās nedēļās esmu ticies gan ar ražotājiem, gan ar lieltirgotājiem. Es neiešu atpakaļceļu, bet došos uz priekšu kā agrākajos gados Šlesera kunga buldozers.
Es nebaidos, bet es vēlos politisku atbalstu no visiem, jo pacienti maksā dārgi par medikamentiem un brauc tos pirkt, kur lētāk, – uz Poliju, Lietuvu un citām valstīm."
"Cilvēki mani brīdina: Hosam, tev vajag apsardzi! Atbildu, ka mana apsardze ir Latvijas tauta un Dievs un es ne no viena nebaidos un eju ar to jautājumu uz priekšu. Turpmākajās divās nedēļās tikšos ar pārējiem farmācijas uzņēmējiem un novembrī plānoju vienu nedēļu katru dienu veltīt zāļu cenu jautājumam. Beigās aicināšu visus farmācijas nozares pārstāvjus un neļaušu iet ārā no telpas, kamēr mēs nevienosimies par konkrētu piedāvājumu Latvijas iedzīvotājiem.
Mums ir vairāki varianti. Viens variants varētu būt brutāli mainīt likumus un iet uz priekšu. Bet es ceru, ka mēs sadarbosimies, atradīsim kopīgu valodu, kompromisu, lai iedzīvotājiem būtu labāk. Ja pacienti nevar šeit nopirkt savu medikamentu un ir spiesti braukt uz ārzemēm, tas ir nepieļaujami.
Novembrī Veselības ministrijai bija plānots iet uz Ministru kabinetu ar informatīvo ziņojumu par zāļu pieejamības veicināšanu. Tas bija uzrakstīts, bet negāja uz priekšu spiediena dēļ.
Šoreiz nebūs spiediena uz mani, man nav ko zaudēt, es varu atgriezties Saeimā, un man tas ministra amats nav svarīgs.
Esmu ārsts un palikšu ārsts, un strādāšu ar saviem pacientiem. Es nebaidos, ka rīt man nebūs kur dzīvot un ko ēst."
Revidē kompensējamo zāļu sarakstu
Veselības ministrs pastāstīja, ka patlaban tiekot revidēts kompensējamo medikamentu saraksts. Tas būtiski neesot pārskatīts kopš 2004. gada. Lai varētu saprast, kuri medikamenti no saraksta jāizņem, jo nepalīdz pacientu ārstēšanā, un kuri jāiekļauj, jo tie ir daudz efektīvāki, ministrija ir lūgusi informāciju ar konkrētu piedāvājumu visām profesionālajām organizācijām.