Kādos gadījumos anulējas pilnvara? Piemēram, ja sieva pilnvarojusi vīru, bet pēc laika laulība tiek šķirta, pilnvara automātiski anulējas līdz ar laulības šķiršanu? Vai nepieciešama pilnvarotās personas piekrišana/klātbūtne, lai atceltu pilnvaru? Jautā Ingrīda Salacgrīvā.

Atbildot uz jautājumu, zvērināta notāre Inga Ērgle atsaucas uz Civillikuma 2312. pantā noteiktajiem gadījumiem, kad pilnvara izbeidzas:

  • ja pilnvardevējs ar pilnvaroto personu par to vienojušies,
  • ja pilnvarā dotais uzdevums izpildīts,
  • ja pilnvardevējs atsauc pilnvaru,
  • ja pilnvarotā persona uzteic pilnvaru,
  • ja ir miris pilnvardevējs vai pilnvarotā persona,
  • ja beidzies pilnvaras termiņš.

Par to, ka pilnvara ir atsaukta un vairs nav spēkā, trešās personas var uzzināt, ja pilnvaras atsaukšana izsludināta oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis.

“Ja sieva pilnvarojusi vīru, laulības šķiršanas gadījumā pilnvara neizbeidzas. 

Ja sieva nevēlas, lai bijušais laulātais veic pilnvarā uzticētās darbības, sievai būtu jāvēršas pie zvērināta notāra ar lūgumu atsaukt vīram izdoto pilnvaru. Zvērināts notārs par pilnvaras atsaukumu ievieto sludinājumu oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis un paziņo pilnvarotajai personai elektroniski uz viņa oficiālo elektronisko adresi, ja tās nav, – ierakstītā vēstulē uz deklarēto dzīvesvietu,” skaidro notāre.

Pilnvaras atcelšanai nav nepieciešama pilnvarotās personas piekrišana.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.