Lai arī dāliju dzimtene ir Meksika, košās puķes savos dārzos esam iemīļojuši arī mēs. Konsultē dāliju kolekcionārs un selekcionārs Aivars Baroniņš.

‘Emīlija’ – zieda diametrs 8 cm, cera augstums 110 cm. Selekcionārs A. Baroniņš. Jauna, vien pagājušajā gadā radīta šķirne.
Dālijas
Dāliju kolekcionārs un selekcionārs Aivars Baroniņš.

Dālijas nav kaprīzas, bet puķēm patīk saulaina vieta, silta un pietiekami mitra augsne. Vēlams stādīt vietā, kur pavasarī zeme ātri iesilst un dobē pēc lietusgāzēm neuzkrājas ūdens.

Jāizvēlas no stipra vēja aizsargāta vieta. Puķēm ar violetiem ziediem un violetiem zie- diem ar baltiem ziedu galiņiem (piemēram, šķirnei ‘Tartan’) noteikti patiks augt vieglā noēnojumā. Mazāk jutīgas pret sauli ir dālijas ar rozā un baltiem zie- diem, bet pomponu dālijas ir lielas saulmīles.

Rudenī svarīgi

  • Kad dālijas jau izaugušas un stādījuma veids to ļauj (nav gluži smalki koptā piemājas dobe), dālijas var neravēt, bet nezāles appļaut.
  • Aptuveni puse dāliju šķirņu labi panes pirmās rudens vētras. Svarīgi, cik cieta ir stublāja apak- šējā daļa, vai tā spēj noturēt ceru vertikāli. Bet parasti dālijas iesaka tomēr piesiet.
  • Dālijas ir ļoti jutīgas pret strauju gaisa temperatūras pazemināšanos. Bieži pēc postošās pirmās aukstās nakts iestājas ilgs bezsalnu periods, un ir ļoti žēl izpostītā skaistuma dārzā, tāpēc rudenī augus var piesegt.
  • Septembra sākumā nosalušas dālijas ieteicams no- rakt tikai pēc divām nedēļām. Septembra beigās gumi parasti ir jau nobrieduši un nepieciešamības gadījumā var norakt arī nenosalušas puķes, bet pavisam droši to var darīt oktobra pirmajā pusē.
Sadarbībā ar "Padoms Rokā".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.