Pēc mēneša norisināsies Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) ārkārtas ģenerālā asambleja, kurā, iespējams, amatu zaudēs pašreizējais organizācijas vadītājs Žoržs Tikmers. Sabiedrībā plaši izskanējis Tikmera interešu konflikts, kurā viņa dzīvesbiedres (bijusī un esošā) vairāku gadu garumā bijušas dalībnieces uzņēmumos, kas guva finansiālu labumu no LOK.

Reklāma

Tikmers interešu konfliktu tajā nesaskata, uzskatot, ka pret viņu un viņa ģimeni tiek veikta nomelnošanas kampaņa ar vāji slēptu vēlmi gāzt no amata. Diemžēl taču to, ka sievu iekārtošana uzņēmumos bijusi ar Tikmera tiešu gādību, apliecina fakts, ka pēc šķiršanās jaunā dzīvesbiedre īpašnieku sarakstos nomainījusi iepriekšējo. Skaidrs, ka tā bija shēma, kā papildināt tobrīd vēl LOK ģenerālsekretāra amatā esošā Tikmera ģimenes budžetu, lai ko arī viņš pats tagad teiktu. Savu vērtējumu situācijai sola sniegt LOK Ētikas komisija, kuras lēmums gan diezin vai daudz ko ietekmēs. Savukārt Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) LOK prezidentam, ģenerālsekretāram un izpildkomitejas locekļiem sola piešķirt valsts amatpersonas statusu, bet tas nozīmētu, ka šāda situācija kā Tikmera gadījumā jau būtu sodāma pēc likuma panta. Tas gan tikai nākotnes formā un uz vecajiem grēkiem diezin vai attiektos. 

Minētais interešu konflikts bijis pirms vairākiem gadiem, bet gaismā nācis tikai tagad. Kāpēc? Atbilde veca kā pati pasaule – cīņa par varu un naudu. 

LOK sacenšas ar Latvijas Sporta federāciju padomi (LSFP) par noteicošo lomu valsts naudas sadalē. "Olimpieši" gatavi uzņemties atbildību par visas sporta nozares attīstību, lasi, pārņemt Einara Fogeļa vadītās LSFP funkcijas, Fogeļa "kantorim" esot gatavam darīt to pašu. Nedaudz mulsina, ka LOK labprāt dalītu finansējumu arī neolimpisko sporta veidu federācijām, kas tādējādi nokļūtu vēl neizdevīgākā pozīcijā, nekā jau ir šobrīd, jo Latvijā olimpiskais kults dominē pār neolimpiskām sporta aktivitātēm ar visām no tā izrietošajām sekām. IZM vēl iepriekšējās ministres Anitas Muižnieces laikā vairākkārt uzsvēra, ka par valsts naudas sadali jāvienojas pašai sporta sabiedrībai, taču maz ticams, ka, esot LOK un LSFP jeb Tikmera un Fogeļa pretstāvei, tas ir iespējams. 

Gints Narogs.

Šajā cīņā tad arī tika izvilkta Tikmera sievu kārts, kas tika piespēlēta ar LOK neapmierināto sporta federāciju pārstāvjiem (visskaļāk tiek piesaukta Latvijas Basketbola savienība), jo tikai ar LOK biedru balsīm var notikt apvērsums. Fons bija pateicīgs. LOK sākumā pavisam jēli uzvedās, kad pilnīgi nepārdomāti pēc IZM pašreizējās ministres Andas Čakšas iniciatīvas tika nogriezts finansējums tenisistei Aļonai Ostapenko, riteņbraucējiem Tomam Skujiņam un Kristam Neilandam. Tas daudzus sadusmoja, jo organizācija, kam jāaizstāv sportisti, vismaz uz brīdi viņiem pagrieza muguru. 

Tāpat daudziem nepatīk Tikmera un viņa komandas darba stils, kas ārēji it kā ir moderns un pat nevainojams, bet sarunās ar federāciju pārstāvjiem dzirdēts, ka arī ļoti augstprātīgs. 

Tam visam pa vidu dažādi ne pārāk godprātīgi centieni iegūt mazo federāciju lojalitāti, kas, protams, notiek ar finansējuma piesolīšanu. Smieklīgi, ka, jūtot sviluma smaku un saprotot, ka sarūgušā zapte sāk iet pāri poda malām, LOK pārstāvji teju jebkurā lietā saskata pret sevi vērstas sazvērestības. Izbaudīju to uz savas ādas pēc publikācijas par basketbola leģendas Uļjanas Semjonovas skumjajām vecumdienām. Saņēmu zvanu ar jautājumu, kas man piespēlēja šo informāciju un kāpēc to publicēju dienu pirms martā notikušās ikgadējās LOK ģenerālās asamblejas? Biju uz pauzes, jo par kaut kādu tur asambleju un funkcionāru savstarpējām peripetijām pat nebiju iedomājies un tobrīd tam vispār nepievērsu lielu uzmanību. Tik vien biju dzirdējis, ka tajā asamblejā gatavojas uzstāties vairākas federācijas ar Tikmera kritiku. Izrādās, ka LOK jau tad potenciālo ienaidnieku saskatīja aiz katra krūma, tāpēc nav jābrīnās, ka basketbolisti nu uz viņiem uzmetuši lūpu, jo tieši viņi esot galvenie Tikmera sārta kurinātāji.

Vai LOK ir vajadzīga varas maiņa? To lai lemj biedri, bet pašreizējā lietu kārtība pārāk rožaini neizskatās, jo ir ne tikai sašmucēta reputācija, bet arī nekādos taustāmos ieguvumos nav rezultējušās pēc Tikmera stāšanās amatā solītās pārmaiņas. Jā, tika veikta ģenerāltīrīšana, izmesti vairāki vecie kadri, likvidēti vairāki iepriekšējās vadības atbalstīti projekti, bet vietā īsti nekas nav nācis un kopumā LOK kā organizācija kļuvusi tikai vēl elitārāka.