Smaidīgi un saprotoši cilvēki, ieinteresēti bērni, izteikti draudi, neapmierinātība un rādīti nepieklājīgi žesti – ar to visu nācās saskarties Zemessardzes 3. Latgales brigādes 56. kaujas nodrošinājuma bataljona zemessargiem, piedaloties ikgadējās visaptverošās valsts aizsardzības mācībās “Namejs 2023”.

56. kaujas nodrošinājuma bataljona sastāvs “Meža Mackeviču” bāzē pēc sekmīgi aizvadītām mācību dienām.
Mācības “Namejs 2023” – liels pārsteigums Latgalē
Smaidīgi un saprotoši cilvēki, ieinteresēti bērni, izteikti draudi, neapmierinātība un rādīti nepieklājīgi žesti – ar to visu nācās saskarties Zemessardzes 3. Latgales brigādes 56. kaujas nodrošinājuma bataljona zemessargiem.
Reklāma

Šogad militārās mācības “Namejs 2023” norisinājās Latgalē, austrumu pierobežā, tostarp Daugavpilī un Augšdaugavas novada teritorijā. Lielākajai daļai mūsu bataljona mācības sākās jau 22. septembrī, agrā rīta stundā, kad zemessargi gan ar sešriteņu kvadricikliem “Bombardier MAX 650”, gan kāpurķēžu visurgājējiem devās uz pozīcijām. Katrai rotai tika dots savs uzdevums, kas bija jāpilda visas trīs dienas – līdz svētdienai.

Pirmo mācību dienu pavadīju kopā ar zemessargiem, kuru galvenais uzdevums bija patrulēt Daugavpils pilsētā. Tā notika gan dienā, gan vakaros, braucot ar sešriteņu kvadiacikli “Bombardier MAX 650” cauri dažādiem pilsētas rajoniem un pārvietojoties kājām. Cilvēku reakcijas uz zemessargu klātesamību pilsētā bija diezgan dažādas. Daudzi smaidīja, māja vai vienkārši novēroja no māju sētām, logiem vai ielas. Tikpat daudz bija arī negatīvu reakciju, kad, braucot pretī, kāds no automašīnas ne latviešu valodā izkliedza frāzes: “Ejiet bekot!” – nospļāvās, ieraugot siksvīleru kolonnu. Tomēr 

mani personīgi visvairāk šokēja kādas gados cienījamas sievietes reakcija, kura, iznākusi uz ielas, veltīja sulīgu vārdu virkni mums, aicinot doties prom no pilsētas, un pavadīja savu sakāmo ar nepārprotamiem, ļoti nepieklājīgiem un rupjiem žestiem.

Nākamās divas dienas kopā ar kolēģi komunicējām ar vietējiem iedzīvotājiem un devāmies pie zemessargiem, kuriem bija uzdevumi mazākos pagastos Augšdaugavas novadā. Komunicējot ar vietējiem iedzīvotājiem, secinājām, ka daudzi bija pārsteigti par mācību norisi viņu apkaimē, jo, lai gan par mācībām tika informēts gan radio, gan televīzijā, gan avīzēs, viņi nebija to zinājuši. Tomēr izskaidrojot mācību mērķi – trenēt Nacionālo bruņoto spēku vienību spējas ātri un efektīvi izvērsties uzdevumu izpildei jebkurā vietā Latvijā –, cilvēku attieksme mainījās, un saņēmām pat jaukus vārdus par mūsu darbu valsts un iedzīvotāju labā.

Viens no mācību interesantākajiem uzdevumiem, kuru vērojām, bija mobilo kontrolposteņu izveide uz ceļiem. Nepilnu divu stundu laikā Inženieru rotas zemessargi un karavīri, sadarbojoties ar civilajiem, izveidoja kontroles punktu uz ceļa, ko nav iespējams šķērsot, neapstājoties vai nesamazinot transportlīdzekļa braukšanas ātrumu. Vērojot to no malas, tas atgādināja lego klucīšu likšanu, tikai klucīši bija krietni lielāki un ievērojami smagāki. Kontrolpunktā tika novilktas arī dzeloņstieples un izvietoti militārie transportlīdzekļi.

Sākusies posteņa iekārtošana.

Pēc kontrolpunktu izveides civilo iedzīvotāju automašīnu apturēšana norisinājās kopā ar Valsts policiju, trenējot abu dienestu sadarbību. Jāmin gan, ka daudzi cilvēki sākumā bija pārsteigti par redzēto un notiekošo uz ceļa, jo tas krietni samazināja satiksmes plūsmas ātrumu uz ceļa. Liela daļa iedzīvotāju, braucot cauri kontrolpunktam, iemūžināja redzēto, filmējot un fotografējot. Pieņemu, ka daudzi no mums tagad ir redzami sociālajos tīklos un izklaides platformās, bet ir prieks, ka mūsu darbu un prasmi aizstāvēt savu valsti redz un redzēs ne tikai Latvijas iedzīvotāji. Mūsu valsts aizsardzība ir visas sabiedrības kopīga atbildība, to der atcerēties ikvienam.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.