Bērnu klīniskās universitātes slimnīca kopā ar bērnu slimnīcām Itālijā, Somijā un Nīderlandē īsteno projektu "VoiCEs", veicot īpašu aptauju, kā arī pievienojoties kopīgai datu analīzes platformai. Projekta mērķis – noskaidrot, kāda ir mazo pacientu pieredze slimnīcā.

Līdz 2022. gada novembrim viedoklis par to, kā viņi vērtē slimnīcā pavadīto laiku, tika vaicāts tikai bērniem no 14 gadu vecuma, bet pēc tam – arī jaunākiem. Deviņus mēnešus bērni vai viņu vecāki aizpildīja jaunās aptaujas anketas, un tagad iesākta iegūtas informācijas analīze, kuras rezultāti septembrī tiks prezentēti starptautiskā konferencē, kas notiks Florencē. Pirmie apkopotie aptaujas rezultāti liecina, ka aptuveni 80% bērnu slimnīcas personāls allaž izvaicājis par sāpēm un satraukumu un palīdzējis tos mazināt, bet ap 95% atzinīgi vērtējuši personāla attieksmi. Savukārt 50% bērnu vecumā no 8 līdz 13 gadiem jutušies tikai daļēji iesaistīti lēmumu pieņemšanā par savu ārstēšanas gaitu (pēc 14 gadiem – 75%). Šie dati parāda, ka slimnīcas darbiniekiem vajag vairāk skaidrot, kādēļ viņi atrodas slimnīcā, kas tiks darīts, kā viņi jutīsies procedūru laikā.

"Kopš esam sākuši aptaujāt arī mazākos pacientus, esam guvuši apliecinājumu tam, cik atšķirīgi slimnīcā piedzīvoto saredz bērni dažādos vecumos. 

Tas jau ir ļāvis mums mērķēti veikt uzlabojumus komunikācijā ar bērniem noteiktās vecuma grupās. Piemēram, vislielāko satraukumu par ārstēšanos slimnīcā izrādījuši bērni no trīs līdz septiņu gadu vecumam," stāsta Austra Straume, Bērnu slimnīcas Pacientu pieredzes daļas vadītāja, piebilstot, ka aptaujas dalībnieku loka paplašināšana ļāvusi mērķtiecīgi ieviest uzlabojumus dažādu vecuma grupu pacientiem.

Trīs līdz septiņus gadus vecu bērnu satraukumu slimnīcā palīdz mazināt Pediatrijas spēles speciālisti, kuri rotaļu veidā sagatavo viņus gaidāmajām procedūrām. 

Procedūru kabinetos tiek izvietoti ekrāni, kur tiek demonstrētas animācijas filmas, bet "drosmes kastēs" atrodas rotaļlietas – lieliski palīgi baiļu un satraukuma mazināšanai. Ikdienā pie bērniem slimnīcu nodaļās dodas pedagogi, lai kopā ar viņiem radoši darbotos, bet emocionālo atbalstu vecākiem nodrošina klīniskie psihologi.

Kvalitatīva veselības aprūpe, kurā ņemts vērā bērnu viedoklis, valda vienlīdzība un nav diskriminācijas, ir viens no septiņiem bērnu tiesību virzieniem, ko nosaka Pasaules Veselības organizācijas bērnu slimnīcu pacientu tiesību standarti. Projekta "VoiCEs" jaunās anketas mērķa grupa ir bērni vecumā no 0 līdz 17 gadiem un tiek pielāgota dažādiem vecumiem. Bērnu, kuri vēl neprot lasīt, vietā anketu aizpilda kāds no vecākiem. Aptauja tiek veikta pēc pacienta izrakstīšanas no slimnīcas.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.