Vakar Ekonomisko lietu tiesā (ELT) tika pasludināts saīsinātais spriedums krimināllietā, kurā Ķekavas novada pašvaldības domes deputāts Aigars Vītols apsūdzēts sevišķi smaga noziedzīga nodarījuma izdarīšanā – 30 000 eiro liela kukuļa pieprasīšanā. Šajā pašā lietā ir vēl viens apsūdzētais – uzņēmējs Kārlis Maulics, kuram inkriminēta starpniecība kukuļdošanā. Tiesnese Katarīna Sniedze abus apsūdzētos atzina par nevainīgiem un attaisnojamiem. Spriedums nav stājies spēkā.

Reklāma

Vakar Ekonomisko lietu tiesā (ELT) tika pasludināts saīsinātais spriedums krimināllietā, kurā Ķekavas novada pašvaldības domes deputāts Aigars Vītols apsūdzēts sevišķi smaga noziedzīga nodarījuma izdarīšanā – 30 000 eiro liela kukuļa pieprasīšanā. Šajā pašā lietā ir vēl viens apsūdzētais – uzņēmējs Kārlis Maulics, kuram inkriminēta starpniecība kukuļdošanā. Tiesnese Katarīna Sniedze abus apsūdzētos atzina par nevainīgiem un attaisnojamiem. Spriedums nav stājies spēkā.

Ja ticēt apsūdzētajiem Vītolam un Maulicam, tad viņi pirmo reizi redzējās un iepazinās tikai Ekonomisko lietu tiesā, kad tika sākta šīs krimināllietas skatīšana. Ļoti svarīga loma abu nonākšanai uz apsūdzēto sola bija viņu kopīgajam paziņam, kuram šajā procesā ir liecinieka statuss, – Kārlim Borkam-Putniņam.

Publiski zināmākais no šīs trijotnes ir Aigars Vītols – savulaik viens no labākajiem Latvijas basketbolistiem, 2007. gada Eiropas čempionāta finālturnīrā viņam bija uzticēts valstsvienības kapteiņa gods. Uzreiz pēc profesionālās basketbolista karjeras beigām Vītols pievērsās politikai, kopš 2013. gadā viņš jau trīs reizes ievēlēts par Ķekavas novada domes deputātu. Tiesā Vītols liecināja, ka ar Borku-Putniņu viņš esot pazīstams jau teju desmit gadus. Attiecības esot bijušas čomiskas. 2017. gada pašvaldību vēlēšanās abi kandidēja no Latvijas Zemnieku savienības saraksta.

Publiski pieejama informācija atrodama arī par uzņēmēju Kārli Borku-Putniņu, bet ne tā pozitīvākā. Pirms vairākiem gadiem viņš ticis pieķerts kā starpnieks kukuļošanā, bet kriminālprocess izbeigts, pamatojoties uz nereabilitējošiem apstākļiem. Šobrīd uzņēmējam apsūdzētā statuss ir uzreiz divos kriminālprocesos. Vienā, kas uzsākts par piesavināšanos lielā apmērā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, ELT jau pasludināts spriedums, ar kuru Borks-Putniņš atzīts par vainīgu apsūdzības pirmajā daļā un sodīts ar brīvības atņemšanu nosacīti uz pusotru gadu. Šis spriedums ticis pārsūdzēts. Tiesa lēma arī piedzīt no uzņēmēja pieteikto kaitējuma kompensāciju – 78 108 eiro. Rīgas pilsētas tiesā skata krimināllietu, kurā Borks-Putniņš kopā ar kādu Ildzi Voitu apsūdzēti par grupā izdarītu krāpšanu un dokumentu viltošanu.

Kārlis Maulics ir vairāku uzņēmumu valdes loceklis un zemnieku saimniecības īpašnieks. Borku-Putniņu pazīstot kā savas sievas grupas biedrenes vīru, ar kuru viņam bijusi sadarbība uzņēmējdarbības jomā.

Pildījis pilsoņa pienākumu

Notikumi, par kuriem apsūdzēti Vītols un Maulics, risinājās 2019. gada otrajā pusē, kad ekspluatācijā bija jānodod teju 4,5 miljonus eiro izmaksājušais pašvaldības uzņēmuma "Ķekavas nami" celtniecības projekts – kanalizācijas un ūdensvada tīklu izbūve Loreķu teritorijā. 1. augustā domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Vītols, kuram, kā uzskata apsūdzība, pašvaldībā bija liela ietekme, savam čomam Borkam-Putniņam, kurš šajā projektā bija kāda apakšuzņēmēja pārstāvis, esot pieprasījis, lai ģenerāluzņēmēja "Ostas celtnieks" vadība, ja vien vēlas, lai objekts tiktu pieņemts bez aizķeršanās, sagatavo kukuli – 30 tūkstošus.

Kā liecināja Borks-Putniņš, viņš pēc dažas dienas ilgušām pārdomām nolēmis izpildīt savu apzinīga pilsoņa pienākumu, par šo kukuļa pieprasījumu ziņojot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB). Borks-Putniņš arī piekritis iesaistīties speciālās izmeklēšanas darbībās, tā palīdzot KNAB iegūt audioierakstus viņa sarunām ar Vītolu.

No sapņa uz piepildījumu?

27. septembrī Borks-Putniņš ar KNAB izsniegtiem 30 tūkstošiem bija gatavs atdot kukuli. Banknotes bijušas ieliktas kādas kredītiestādes aploksnē, kuru rotāja uzraksts "No sapņa uz piepildījumu!". Pēc kukuļa gan ieradies nevis Vītols, bet vēl viens starpnieks – Kārlis Maulics, kurš, kā varēja saprast, zinājis, kam nauda domāta, jo izteicies: "Mana vienīgā misija ir savākt koferi." Kukuļa nodošana notikusi, braucot Borka-Putniņa mašīnā pa Kalnciema ielu. Drīz pēc tam, kad Maulics Valgales ielā izkāpis no mašīnas, viņu ar visu kukuļa naudu aizturējuši KNAB darbinieki.

Tajā pašā dienā aizturēts arī Aigars Vītols. 

Pārbaudot viņa mobilo tālruni, izmeklētāji konstatējuši interesantu faktu. Kad Borks-Putniņš aploksni ar kukuli bija nodevis starpniekam Maulicam, viņš par to paziņojis deputātam. 

Savukārt Vītols, kā izrādās, par 30 tūkstošu saņemšanu bija atskaitījies Andrim Volanskim, kurš 2019. gadā bija Ķekavas novada domes priekšsēdētāja padomnieks. Volanskis šajā krimināllietā vēl pirmstiesas izmeklēšanas laikā tika nopratināts kā liecinieks, bet tad viņš apgalvoja, ka nekādas īsziņas no Vītola neesot saņēmis, par kukuli neko nezinot. Tomēr daudzi apstākļi norāda, ka tieši Volanskis varēja būt viens no šīs kukuļošanas ķēdītes svarīgiem posmiem, kurš kā starpnieku tajā iesaistīja arī sev pazīstamo Maulicu. Starp citu, drīz pēc šiem notikumiem A. Volanskis esot mainījis dzīvesvietu, šobrīd viņš varētu uzturēties Ukrainā, līdz ar to Latvijas tiesībaizsardzības iestādēm viņu sasniegt ir gana sarežģīti.

Prokurore spriedumu pārsūdzēšot

Prokurore Agnese Indriksone, kura šajā kriminālprocesā ir valsts apsūdzības uzturētāja, par abu apsūdzēto vainu viņiem inkriminētajos noziedzīgajos nodarījumos ir pilnīgi pārliecināta, jo liecinieka Borka-Putniņa liecības viņa vērtē kopsakarā ar citiem izmeklēšanas gaitā iegūtajiem pierādījumiem. Prokurore lūdza tiesu A. Vītolu sodīt ar sešiem gadiem cietumā, bet K. Maulicu – ar diviem gadiem aiz restēm. Tiesnese Sniedze gan spriedusi citādi, lemjot, ka abi apsūdzētie attaisnojami. To, uz kādiem pierādījumiem balstījusies tiesnese, viņa aprakstīs pilnajā spriedumā. Prokurore nešaubās, ka to noprotestēs Rīgas apgabaltiesā.