Pēc sākotnējā šoka un mulsuma Eiropas Savienības (ES) un ASV līderi ar zināmu piesardzību izvēlējušies pieņemt Izraēlas argumentus un skaidrojumu par traģēdiju, kas otrdienas vakarā notika Gazas sektora slimnīcā "Al Ahli". Proti, eksplozija slimnīcas teritorijā, kas prasījusi daudzas dzīvības, visdrīzāk nav Izraēlas aviācijas uzlidojuma sekas, kā to apgalvo palestīniešu radikāļu kustība "Hamas" un kam sliecas ticēt arābu valstīs un diasporās.

Reklāma

Tajā pašā laikā gan ASV prezidents Džo Baidens, gan Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, gan ietekmīgāko rietumvalstu vadītāji uzsver, ka svarīgi noskaidrot faktus un saukt pie atbildības vainīgos. Nāvējošais sprādziens "Al Ahli" tikmēr saniknojis musulmaņu pasauli un var kļūt par ieganstu plašāka kara izvēršanai pret Izraēlu, kas ir ārkārtīgi bīstams scenārijs.

Džihādistu raķete?

"Al Ahli arābu hospitālis" jeb, pilnībā latviskojot, "Arābu ļaužu hospitālis" ir 1882. gadā anglikāņu baznīcas misionāru veidota slimnīca, kas saņem starptautisku palīdzību. Sākoties Izraēlas un "Hamas" karam, šī hospitāļa teritorijā uzturējās ne vien pacienti, bet arī vairāki desmiti tūkstoši bēgļu, jo "Al Ahli" līdz šim uzskatīja par drošības saliņu Gazā, ko Izraēla nebombardē. Arābu pasaule ir pārliecināta, ka Izraēla tomēr devusi gaisa triecienu slimnīcai. Par teroristisku atzītās kustības "Hamas" palestīniešu amatpersonas Gazā vakar apgalvoja, ka slimnīca uzlidojumā sagrauta un bojāgājušo skaits tuvojas pieciem simtiem. Pirmās ziņas no notikuma vietas otrdienas vakarā izsauca sašutumu un nosodījumu visā pasaulē. Tā ES Padomes priekšsēdētājs 

Šarls Mišels paziņoja, ka "uzbrukums civilai infrastruktūrai neatbilst starptautiskajām tiesībām", bet Francijas prezidents Emanuels Makrons pauda, ka "nekas nevar attaisnot triecienu slimnīcai". 

Taču Izraēla vainu noliedz. Izraēlas armijas oficiālais pārstāvis trešdien uzstāja, ka "Al Ahli" hospitāļa teritorijā nogāzusies palestīniešu kaujinieku grupējuma "Islāma džihāds" neveiksmīgi izšauta raķete. Otrdien pulksten 18.15 īsi pirms sprādziena no Gazas joslas vidienes ziemeļu virzienā uz Izraēlas pilsētu Haifu džihādisti izšāva desmit raķešu, kuru trajektorijas stiepās virs slimnīcas. Jau otrdien apritē parādījās videokadri, kuros nakts debesīs redzamas lidojošās raķetes, bet viena no tām gaisā eksplodē, nogāžas un uz zemes tālumā sākas ugunsgrēks. Vakar Izraēlas armija publiskojusi radaru datus par raķešu ceļu un slimnīcas teritorijas satelītuzņēmumus pirms un pēc katastrofas. Tajos nav saskatāmi aviācijas bumbu vai raķešu sprādziena krāteri un nav arī sagrautu slimnīcas kompleksa būvju, taču redzami postījumi "Al Ahli" autostāvvietas teritorijā un bojājumi ēku jumtos. Izraēla pauž, ka gatava dalīties informācijā, arī radioizlūkošanas pārtvertajās džihādistu sarunās. Vienlaikus tai nav ziņu par bojāgājušo un ievainoto skaitu, taču tas varētu būt ievērojami mazāks par "Hamas" nosauktajiem skaitļiem. Tajā pašā laikā telekanāla "Al Jazeera" reportāžās no notikuma vietas trešdien bija redzams, kā glābēji meklē upurus asinīm notraipītās drupās un liek ķermeņus plastikāta maisos. Ir skaidrs, ka noticis sprādziens un cilvēki gājuši bojā, taču trūkst neatkarīgu avotu, kas varētu pateikt, kas to izraisījis un cik ir upuru. 

Novērotāji jau iepriekš konstatējuši, ka pašreizējo Izraēlas un "Hamas" karu pavada milzīgs dezinformācijas un viltus ziņu apjoms sociālajos tīklos. 

Piemēram, ka palestīnieši sagūstījuši Izraēlas ģenerāļus vai ka izraēlieši notriec palestīniešu raķetes ar lāzeru.

Izjauktā vizīte

"Mani dziļi apbēdināja un saniknoja vakardienas eksplozija Gazā. Balstoties tajā, ko esmu redzējis, šķiet, ka to izdarīja otrā komanda, ne jūs," trešdien tūlīt pēc ierašanās Izraēlā, sarunājoties ar valsts premjeru Benjaminu Netanjahu, sacīja ASV prezidents Baidens. Viņš arī piebilda, ka par "Al Ahli" vēl ir jautājumi, kas prasa atbildes. Baidena solidaritātes brauciens uz Izraēlu bija plānots vēl pirms traģēdijas slimnīcā. Tai vajadzēja būt misijai ar mērķi novērst Izraēlas un "Hamas" kara pārvēršanos par kaut ko daudz plašāku un draudošāku, tādēļ sarunām bija iecerēts turpinājums Jordānijas galvaspilsētā Ammānā, kur plānoja tikšanos ar Jordānijas karali Abdullu II, Palestīnas autonomijas prezidentu Mahmūdu Abāsu un Ēģiptes prezidentu Abdelfatahu al Sisi. Taču Gazas slimnīcas notikumi visu mainīja. "Pēc konsultācijām" un sakarā ar to, ka vakar daudzās musulmaņu valstīs izsludinātas sēras, braucienu uz Ammānu atcēla. Neoficiāli atzīts, ka došanās turp ASV prezidentam kļuvusi neiespējama drošības apsvērumu dēļ. Tikšanos aci pret aci ar Rietumiem parasti draudzīgi noskaņotajiem arābu līderiem nomainīja pret telefoniskām sarunām. 

Jebkurā gadījumā tagad novērst plašāka kara ugunsgrēka briesmas Tuvajos Austrumos kļuvis vēl grūtāk. 

Turklāt pēdējās dienās incidenti un nemieri notiek arī pie rietumvalstu vēstniecībām arābu valstīs, Irānā un Turcijā, ko vēl pastiprina musulmaņu imigrantu rīkotās akcijas Rietumeiropas pilsētās.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.