Eiropas Savienības Tiesa (EST) trešdien pieņēma spriedumu, ar kuru atcelts ES lēmums bloka sankciju sarakstos iekļaut miljardierus Pjotru Avenu un Mihailu Fridmanu.

Spriedumā norādīts, ka sankciju noteikšana Avenam un Fridmanam pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī nav bijusi pamatota. Abi miljardieri bija lūguši Luksemburgā bāzēto tiesu atcelt viņiem piemērotās ES sankcijas. Latvijas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka, lai arī EST ir atcēlusi ES Padomes lēmumu par sankciju noteikšanu Avenam un Fridmanam, aizvien spēkā ir tiesību akti, ar kuriem sankcijas tika pagarinātas. "Par šobrīd spēkā esošo sankciju atcelšanu var lemt ES Padome, un līdz šāda lēmuma pieņemšanai sankcijas pret minētajām personām ir spēkā un personu īpašumā, valdījumā, turējumā un kontrolē esošie finanšu līdzekļi un saimnieciskie resursi ir iesaldēti, kā arī tos ir aizliegts darīt pieejamus minētajām personām," paziņoja Ārlietu ministrija.

EST Vispārējā tiesa secināja, ka ES Padome nav sniegusi pietiekami argumentētus pierādījumus, kas liecinātu par Avena un Fridmana dalību Krievijas agresijā pret Ukrainu. Lai arī ES Padomes sniegtie pierādījumi varētu liecināt par zināmu tuvumu starp abiem oligarhiem un Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu un viņam pietuvinātām personām, tomēr Padome nav spējusi pierādīt, ka Avens un Fridmans būtu atbalstījuši rīcību vai politiku, kas grauj vai apdraud Ukrainas teritoriālo nedalāmību, suverenitāti un neatkarību. Tāpat ES padome nav spējusi pierādīt, ka abi miljardieri būtu snieguši finansiālu palīdzību Krievijas amatpersonām, kuras iesaistītas agresijā pret Ukrainu, norādīja EST. 

Avens un Fridmans arī neesot guvuši labumu no šo Krievijas lēmumu pieņēmēju rīcības. 

Tiesa līdz ar to sprieda, ka sankciju piemērošana abiem oligarhiem 2022. gada 28. februārī nav bijusi pamatota. EST spriedumu var pārsūdzēt divu mēnešu un desmit dienu laikā. Pagaidām abi oligarhi paliek ES sankciju sarakstos. Avenam un Fridmanam šobrīd ir noteiktas ne tikai ES, bet arī ASV, Lielbritānijas un citu valstu sankcijas, jo, šo valstu ieskatā, viņi ir Putinam pietuvināti cilvēki, kas darbojas Kremļa interesēs, tostarp atbalstot Krievijas agresiju Ukrainā. EST spriedums ir trieciens ES sankciju režīmam pret Krieviju, kas šobrīd aptver 1700 fiziskas un 400 juridiskas personas. EST lemšana par labu Avenam un Fridmanam varētu nobruģēt ceļu arī citām līdzīgām prasībām atcelt sankcijas, norāda laikraksts "Financial Times".

Mihails Fridmans no Lielbritānijas pārcēlies uz Krieviju.

Avens un Fridmans ir "Alfa Group" akcionāri. Šajā grupā ietilpst viena no lielākajām Krievijas bankām "Alfa Bank". Avenam ir Krievijas un Latvijas pilsonība, bet Fridmanam – Krievijas un Izraēlas pilsonība. Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gadā Avens ar ģimeni dzīvo Latvijā. Savukārt Fridmans, kurš sūdzējies par stingrajām britu varasiestāžu noteiktajam sankcijām, sākoties karam, dzīvoja Apvienotajā Karalistē, bet pērnā gada rudenī pārcēlās uz Izraēlu. Sākoties Izraēlas un grupējuma "Hamās" karam, Fridmans devās uz Krieviju.

KONTEKSTS

2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā. 

Ukrainas atbalstītāji nezaudē ticību, ka ukraiņi vēl ir ceļā uz uzvaru un agri vai vēlu Krievijas okupantu armijai nāksies atkāpties no Ukrainas zemes.