Daudzviet Eiropā piemin pirms nedēļas cietumā Krievijā neskaidros apstākļos mirušo Alekseju Navaļniju. Ielās noliek ziedus, aizdedz svecītes un novieto plakātus ar saukļiem, kas norāda uz Krievijas prezidenta Vladimira Putina vainu Navaļnija nāvē.

Trešdien Briselē tikās Eiropas Parlamenta politisko grupu vadītāji un pauda savu sašutumu par 2021. gada Saharova prēmijas laureāta Alekseja Navaļnija slepkavību. "Par šo slepkavību pilnībā atbildīga ir Krievijas valsts un jo īpaši tās prezidents Vladimirs Putins. Mēs pieprasām, lai tiktu izmeklēti precīzi Alekseja Navaļnija nāves apstākļi. Mēs pieprasām, lai Alekseja Navaļnija mirstīgās atliekas nekavējoties tiktu atdotas viņa ģimenei. Jebkāda turpmāka vilcināšanās vēl vairāk palielina Krievijas iestāžu atbildību par Alekseja Navaļnija nāvi. Mēs pieprasām veikt starptautisku un neatkarīgu izmeklēšanu par precīziem Alekseja Navaļnija nāves apstākļiem," teikts Eiropas Parlamenta oficiālajā paziņojumā presei.

Piemiņas stūrītis Krievijas opozīcijas līderim Milānas centrā.

Arī ES prezidējošā valsts Beļģija paudusi savu viedokli un aicina veikt neatkarīgu izmeklēšanu, lai noteiktu Navaļnija nāves cēloņus. "Aleksejs Navaļnijs bija Krievijas tautas pretošanās simbols," sacīja Beļģijas ārlietu ministre Hadža Lahbiba. "Viņa nāve ir vēl viens atgādinājums tam, kā Putina autoritārisms apdraud mieru, brīvību un labklājību ne tikai Krievijā un Ukrainā, bet arī citur Eiropā," viņa sacīja. "Navaļnija cīņa nebūs veltīga. Vakar es runāju ar viņa sievu, kura turpinās viņa cīņu. Es viņai apliecināju savu, kā arī Beļģijas un Eiropas Savienības pilnīgu atbalstu," sacīja Lahbiba.

Piemiņas stūrītis Krievijas opozīcijas līderim Milānas centrā.

KONTEKSTS

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs tika aizturēts 2021. gada janvārī, atgriežoties no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) aģentu organizētā noindēšanas mēģinājuma. Tā paša gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu šķietamu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā. Nākamā gada martā viņam piesprieda vēl deviņus gadus ieslodzījumā par "krāpšanu" un "necieņu pret tiesu". Navaļnijs bija apsūdzēts arī ekstrēmismā. 2024. gada 15. vai 16. februārī Navaļnijs miris kolonijā Harpas ciematā.

Aleksejs Navaļnijs.