Kā izgatavot māla apmetumu? Kādas ir šāda apmetuma priekšrocības un arī trūkumi? Jautā Klera Vidzemē.

Apmetuma maisījuma izgatavošana ir gana ilgstošs process, jo māls pirms izmantošanas kārtīgi jāizmērcē. Sausus mālus vispirms attīra, aplej ar ūdeni un rūpīgi samaisa. Pēc tam atstāj vismaz uz diennakti uzbriest. 

Mālus mīca un nepieciešamības gadījumā pievieno vēl ūdeni, lai iegūtu bieza krējuma konsistences masu. Pēc tam to izberž caur sietu, jo tajā joprojām var būt akmentiņi, augu sakņu paliekas, ja māli iegūti pašu spēkiem, nevis nopirkti veikalā. 23 kilogrami māla pulvera veikalā nopērkami, sākot no 10 eiro.

Sagatavotajiem māliem pievieno mazgātas smiltis. Cik daudz – tas atkarīgs no tā, cik māli trekni. Gatavo maisījumu var uzglabāt gana ilgi. Ja tas sāk sažūt, atliek pieliet mazliet ūdens un vēlreiz rūpīgi samaisīt.

Visai bieži māla apmetumam pievieno cementu, kaļķus vai ģipsi. Cements uzlabo apmetuma izturību, savukārt kaļķu dēļ tas kļūst plastiskāks. Pievienojot māla apmetumam kaļķus un cementu, to var izmantot arī āra darbiem.

Māla/smilšu apmetums pats par sevi ir trausls materiāls, kas noteikti nav tik izturīgs kā klasiskie cementa, ģipša vai kaļķu apmetumi. Taču šāds apmetums nemaksā praktiski neko – tikai paša darbu. 

Virs māla/smilšu apmetuma var uzvilkt, piemēram, kaļķu apmetuma kārtu, kas virsmu padarīs izturīgāku. Svarīgi, ka šis apmetuma veids, tāpat kā kaļķu un ģipša apmetums, ir elpojošs.

Tālāk ar māla apmetumu var rīkoties pēc ieskatiem – to krāsot vai apdarināt ar citiem nosegmateriāliem, taču pamatā jāpatur prātā doma, ka sienai jāļauj elpot, lai tā nebojātos.

Ražotāji piedāvā arī gatavus māla apmetuma maisījumus. Piemēram, 25 kg klasiska brūnas krāsas māla maisījuma maksā 15 eiro. Baltā māla apmetums būs dārgāks – 25 kg maksā vairāk nekā 50 eiro.

Māls.

Zini!

Māla apmetuma priekšrocības...

  • Telpās ar māla apmetumu ir nemainīgs gaisa mitrums 45–55%. Tās ir optimālās robežas, kas nodrošina telpās mājīgu klimatu.
  • Māla celtniecības materiāli ir izturīgi pret pelējuma sēnīti. Taču māla sienām jābūt sausām.
  • Māls ātri un lielā daudzumā spēj uzņemt ūdens tvaikus (9 reizes vairāk nekā ģipsis) un vajadzības gadījumā tos atdot.
  • Siltinot no iekšpuses, nav nepieciešama tvaika barjera.
  • Māla virsmas elektrostatiski neuzlādējas, tas nozīmē – nepiesaista putekļus un citus netīrumus.
  • Ugunsdrošs.
  • Pateicoties lielajam svaram un augstajam blīvumam, ievērojami tiek palēnināta temperatūras caurplūde ugunsgrēka gadījumā.

...un trūkumi

  • Tas nav tik ciets kā tradicionālais apmetums. Pie sienas stiprināmajiem plauktiem būs vajadzīgas sienā paslēptas drošas konstrukcijas lielāka svara noturēšanai.
  • Māls šķīst ūdenī, tāpēc māla apmetums nav piemērots virsmām, kas nonāk saskarē ar ūdeni.
  • Pēc uzklāšanas apmetuma kārta sarūk, jo no tā pamazām iztvaiko ūdens. Māla apmetumam jāļauj žūt pēc iespējas lēnāk.
  • Neizturīgs pret salu.
  • Garš žūšanas laiks.
Māla mīcīšana.

Padoms

Kad māli izmīcīti, pēc tam tos izberž caur sietu, jo masā joprojām var būt sīki akmentiņi, augu sakņu paliekas, ja māli sarūpēti pašu spēkiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.