Clear 13.1 °C
S. 08.09
Ilga
Ir svarīgi laikus aprēķināt mēslošanas plānu,
Ir svarīgi laikus aprēķināt mēslošanas plānu,
Foto: Autores foto / Latvijas Mediji

Viens no ķiploku zemas ražības iemesliem ir veselīga stādāmā materiāla trūkums, cits – neoptimāla mēslošana. Vājās sakņu sistēmas dēļ ķiploki labi padodas siltā, irdenā, labi iekultivētā augsnē. Kaļķošanas līdzekļi jāiestrādā gadu pirms ķiploku stādīšanas. Vislabāk to darīt rudenī, iestrādājot 20–25 cm augsnes slānī smalki samaltu krītu vai dolomītmiltus.

Reklāma

Kaut gan ķiploki, sīpoli un puravi ir tuvi radi, to vajadzība pēc barības elementiem būtiski atšķiras. Pēc vācu pētnieku (Institut für Gemüse und Zierpflanzenbau (IGZ) Großbeeren/Erfurt e.V.) datiem, ar vidējo ražību 8 t/ha ar katru tonnu ražas ķiploki iznes no augsnes 4,5 kg N, 7,3 kg P, 2,9 kg K un 0,08 kg Mg. Diemžēl kalcija (Ca) iznese netika pētīta, bet šim elementam ir liela loma sakņu sistēmas attīstībā. Tas ir sevišķi svarīgi, ņemot vērā, ka liela daļa stādāmā materiāla ir inficēta ar Fusarium oxysporum, kā dēļ sakņu sistēmas attīstība tiek traucēta. Ja jau mēs tehniski nespējam dezinficēt stādāmo materiālu (nav reģistrēto līdzekļu), atliek meklēt iespējas spēcināt augus ar mēslojumu.

Svarīga ir augsnes struktūra un mitrums

Vājās sakņu sistēmas dēļ ķiploki ir sevišķi prasīgi augsnes struktūras un mitruma daudzuma augsnē ziņā. Tie labi padodas siltā, irdenā, labi iekultivētā augsnē. Optimālā skābuma reakcija ir pH 6,5–7,5. Kaļķošanas līdzekļi jāiestrādā gadu pirms ķiploku stādīšanas. 

Vislabāk to darīt rudenī, iestrādājot 20–25 cm augsnes slānī smalki samaltu krītu vai dolomītmiltus. 

Kaļķojamā materiāla izvēle ir atkarīga no augsnes analīzes vai augšņu agroķīmiskās izpētes datiem, jo ir svarīgi nodrošināt pareizu Ca un Mg proporciju. (Pasūtot augsnes agroķīmisko izpēti, jāatzīmē, ka ir vajadzīga arī Ca daudzuma noteikšana.) Pēdējos gados zemniekiem ir grūti izkaisīt miltos samaltos kaļķošanas līdzekļus, jo nav šim darbam piemērotas tehnikas, tāpēc arvien biežāk lieto granulētos līdzekļus. Jāatceras, ka granulētie kaļķošanas līdzekļi iedarbojas ievērojami lēnāk nekā milti un ir vairāk piemēroti uzturošai kaļķošanai.

Ķiploki ir atsaucīgi pret organiskajiem mēslošanas līdzekļiem, bet jārēķinās, ka ar kūtsmēsliem, pat labi satrūdējušiem, augsnē nonāk ievērojams nezāļu sēklu daudzums.

Lai ķiploku augi strauji un spēcīgi attīstītos, tiem nepieciešams nodrošināt pietiekamu barības elementu daudzumu augsnē. Poļu pētnieks W. Sady iesaka papildināt ar minerālmēsliem augsnē jau esošo barības elementu daudzumu līdz 80–100 mg/l N (NO3+NH4), 50–70 P, 150–250 K un 55–75 Mg. 

Jāpievērš uzmanība mērvienībām. Agroķīmiskās izpētes rezultātos barības elementu daudzums ir norādīts mg/kg, bet saknes aug nevis augsnes kilogramos, bet apjomā. Ja aramkārtas dziļums ir 25 cm, 1 ha platībā augsnē jābūt 200–250 kg N, 125–175 kg P, 375–625 kg K un 137–187 kg Mg. Pārvēršot kālija, fosfora un magnija devas no elementiem oksīdos, barības elementu devas sanāks vēl lielākas. Protams, jāņem vērā šo elementu jau esošais daudzums augsnē, lai nepārmēslotu, kā arī maksimāli pieļaujamā slāpekļa deva nitrātu jutīgajās teritorijās.

Pamatmēslojums

Vidēji pamatmēslojumā ķiplokiem nepieciešams līdz 80 kg/ha slāpekļa (N), 80–120 kg/ha fosfora (P2O5), 150–200 kg/ha kālija (K2O). Ja ir laistīšanas iespēja, slāpekļa devu var palielināt līdz 150 kg/ha. Kāliju labāk ir lietot kālija sulfāta veidā, tādā veidā augi saņem arī tiem nepieciešamo sēru. Kopējā ķiploku vajadzība pēc sēra visā veģetācijas periodā sasniedz 80 kg/ha.

Reklāma
Reklāma

Poļu pētnieks iesaka rudenī iestādītiem ķiplokiem (proti, ziemas ķiplokiem) ap 40 kg/ha P2O5 un 50 kg/ha K2O iedot agri pavasarī, tiklīdz tiek uz lauka, un vēl 40 kg/ha P2O5 un 100 kg/ha K2O – četras nedēļas vēlāk. 

Latvijā daudzi speciālisti uzskata, ka lietderīgāk daļu fosfora un kālija devas iedot rudenī, gatavojot lauku stādīšanai, un atlikušo daļu – pavasarī. 

Ļoti lielā mērā tas ir atkarīgs no barības elementu daudzuma augsnē un izvēlētajiem mēslošanas līdzekļiem. Ja kāliju dod hlorīda formā, labāk, lai vismaz daļa hlora pa ziemu izskalotos no sakņu zonas. Lietojot kālija sulfātu, to var iedot, veģetācijas periodā sadalot visu aprēķināto daudzumu divās vai trijās devās. Svarīgi, lai devas būtu ne parāk lielas, it sevišķi, lietojot kālija hlorīdu. Lielos daudzumos kālija hlorīds strauji paceļ kopējo sāļu koncentrāciju (EC) augsnē, kā dēļ cieš saknes. Arī tas var būt viens no dzelteno lapu galu cēloņiem. Laukos ar samērā lielu kālija daudzumu var iztikt ar vienu papildmēslošanas reizi aprīlī vai maijā.

Mikroelementi

Ķiploki ir prasīgi arī pēc mikroelementiem. Visvairāk tiem vajadzīgs mangāns (Mn), varš (Cu), bors (B) un cinks (Zn). Šo elementu trūkums mēdz būt vairāk izteikts svaigi kaļķotā augsnē.

Mangāna trūkuma gadījumā augšana tiek bremzēta, jaunās lapas kļūst gaišas un saritinās. Trūkstot varam, jaunās lapas nokarājas, to krāsa kļūst dzeltenīgi zaļa, bet lapu gali atmirst. Bora trūkums izpaužas kā augšanas pumpura atmiršana, ko pamana tikai pēc kāda laika, jo augšanas pumpurs slēpjas starp lapām auga iekšienē. Šādi augi nemaz neveido daiviņas. Cinka trūkuma dēļ lapas kļūst īsas, bet pats augs – zems.

Līdzēt jau cietušiem augiem ir grūti, dažkārt nemaz nav iespējams, tāpēc ir svarīgi nepieļaut makro un mikro elementu trūkumu. Vienlaikus jāatceras, ka barības elementu pārbagātība arī nenāk par labu, it sevišķi mikroelementu gadījumā, jo pārmērīgos daudzumos tie mēdz būt toksiski augiem.

Kā nodrošināt nepieciešamo barības elementu daudzumu?

Ir svarīgi laikus aprēķināt mēslošanas plānu, lai pavasarī, atsākoties veģetācijai, būtu skaidri zināms, kādu mēslojumu, kurā brīdī un cik daudz jādod ķiplokiem. Ir svarīgi nodrošināt veselīgas zaļas lapas iespējami ilgāku laiku, jo tieši lielas zaļas lapas nodrošina fotosintēzi, tātad – ražu. Viegli teikt!

Lapu galu dzeltēšanu – lielāko ķiploku problēmu Latvijā – mēdz izraisīt vairāki cēloņi, sākot ar pašu ķiploku inficēšanos ar fuzariozi, mitruma trūkumu, zemo augsnes temperatūru, nematožu un sīpolu mušas kāpuru bojājumiem un beidzot ar slāpekļa, magnija un mikroelementu trūkumu lapās. Bet, lai šie elementi nonāktu lapās, ir svarīgi, lai sakņu sistēma būtu pietiekami labi attīstīta, tātad sakņu zonā ir nepieciešams fosfors un kalcijs pietiekamā daudzumā. Un, protams, nedrīkst aizmirst par kālija lomu ūdens uzņemšanā un augu veselības nodrošināšanā.

Pavasarī ķiploki sadīgst samērā agri, jau martā, kad augsne sakņu zonā vēl ir visai auksta. Mēs pat īsti nezinām, kāda temperatūra varētu būt 10–15 cm dziļumā, jo meteostacijas tik agri vēl neliek sensorus augsnes temperatūras noteikšanai. Daudzi audzētāji rīkojas līdzīgi kā graudaugu audzēšanā – martā vai aprīļa sākumā izkaisa karbamīdu. Jāņem vērā, ka graudaugu un ķiploku sakņu sistēma attīstās atšķirīgā ātrumā un dziļumā. Karbamīds paspēj pārvērsties augiem uzņemamā formā, kad slāpeklis ir visvairāk nepieciešams graudaugiem, bet ķiplokiem slāpeklis ir vajadzīgs agrāk. No šā viedokļa smidzināšana ar karbamīdu ir efektīvāka nekā tā kaisīšana.

Ļoti efektīva ir lēnas iedarbības mēslojuma izmantošana. Latvijā jau vairākus gadus ir pieejams mēslojums Novatec, kas ir jau pierādījis savu efektivitāti kartupeļu un ķiploku audzēšanā. Ir svarīgi nodrošināt augus ar visiem nepieciešamajiem barības elementiem optimālā proporcijā pakāpeniski un ilgstošā periodā. Tāpat ir svarīgi iedot ķiplokiem visu aprēķināto slāpekļa devu līdz jūnija beigām, jo jūlijā jau sākas galviņas piebriešana un visas uzkrātās barības vielas no lapām tiek pārvirzītas uz galviņu. Tādējādi pirmais papildmēslojums būtu jāveic agri pavasarī, līdzko tiek uz lauka.

Kā jau teikts, mēslojuma deva ir atkarīga no barības elementu daudzuma augsnē. Var gadīties, ka ar šo mēslojumu nav iespējams nodrošināt augu vajadzību pēc visiem barības elementiem. Piemēram, ar to var nosegt visu vajadzību pēc slāpekļa, bet kālija vai fosfora sanāk par maz vai par daudz. Tādos gadījumos atliek koriģēt devu tā, lai nekā nebūtu par daudz, bet trūkstošus elementus papildus iedot ar vienkāršiem mēslošanas līdzekļiem.

Ja augsnes nodrošinājums ar kāliju un fosforu ir pietiekams (mēdz būt arī tādi lauki) un augiem ir vajadzīgs tikai slāpeklis, to var iedot vairākas reizes ar 2–4 nedēļu intervālu. Faktiski, jo biežāk un mazākām devām veic papildmēslošanu, jo labāk augi izmanto mēslojumu. Diemžēl nebūt ne vienmēr audzētājs spēj bieži piebarot augus. Optimāli būtu izmantot pilienlaistīšanu un mēslot augus vienlaikus ar laistīšanu, bet pagaidām Latvijā tas netiek darīts.

Kad augi kļūst lielāki, ar lielāku lapu virsmu, ir vērts veikt papildmēslošanu caur lapām. Šim mērķim ir labi piemērots kalcija nitrāts, CalMax, kā arī rapšiem paredzētie līdzekļi. Kalcija nitrāts un CalMax nodrošina augus ar slāpekli un kalciju (CalMax arī ar magniju), bet rapšiem paredzētie kompleksie līdzekļi satur ne tikai makroelementus, bet arī ķiplokiem tik ļoti nepieciešamo sēru un mikroelementus. 

Ķiploku intensīvās augšanas periodā papildmēslošanu caur lapām varētu veikt katru nedēļu, ja vien tas ir iespējams. Regulāri, bet nelielās devās mēslojot augus, ir iespējams nodrošināt to vajadzību pēc visiem barības elementiem, vienlaikus novēršot kāda no tiem (sevišķi slāpekļa) pārbagātību. Ja papildmēslošanu veic tikai 1–2 reizes sezonā, tieši dažas dienas pēc tās augs uzņem par daudz barības elementu, kas arī veicina kaitēkļu invāziju un slimību attīstību.

Žurnālā "Agro Tops" septembrī lasi:

- Agronomijas zinātņu doktore Ieviņa Stūrīte par dzīvās dabas sadzīvošanu ar biznesu
- Kā šīs sezonas laikapstākļi ietekmējuši ražu un tās novākšanas procesu
- Kur Latvijā plešas lielākie kukurūzas lauki
- Lopkopība un augkopība ciešā sazobē
- Cik dārga ir kultūrmelleņu audzēšana

Žurnālu abonē šeit

"Agro Tops". 2023. gada septembra numurs.
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DĀRZS DABA
Reklāma