Ko darīt, ja ziemā ir saplaisājusi plūmju, ķiršu miza un kā vispār pavasarī pareizi parūpēties par augļukoku imunitāti, lai sagaidītu labu ražu? Jautā Ieva A.

Reklāma

Tiešais mizas plaisāšanas vaininieks ir ziemas saule un sals, taču ir daudz citu iemeslu, kas nosaka, cik šī problēma būs aktuāla katram augam.

Tagad redzamais mizas bojājums ir veidojies skaistās saulainās ziemas dienās. Bojājums parasti redzams dienvidaustrumu pusē – gan augļukokiem, gan citiem kokiem. Visvairāk no mizas plīsumiem cieš kauleņkoki: plūmes, saldie ķirši, persiki, aprikozes. Skābie ķirši ir labāk adaptējušies. Arī ābelēm un bumbierēm tas ir mazāk nāvējoši. 

Taču bojājumu apmēru un to, cik labi koks spēs atjaunoties, nosaka arī tā imunitāte. Ir daudzi faktori, kas to ietekmē.

Izvēlas vietu

Stādot augļudārzu, svarīga ir pareizas vietas izvēle – lai tajā nebūtu augsts gruntsūdens līmenis, kas sevišķi slikti ietekmē augus. Ja ziemā augiem kājas mirkst aukstā slapjumā, tas izraisa diskomfortu un pazemina imunitāti. Šādiem novājinātiem augiem pirmajiem ķeras klāt dažādas kaites. 

Īpaši cieš augļukoki, kas potēti uz tagad populārajiem puspundura un pundura potcelmiem, kuriem ir neliela un sekla sakņu sistēma.

Koki slikti jūtas vējainā, klajā vietā.

Stāda pareizi

Svarīgi par augu parūpēties no paša sākuma – iestādīt pietiekami plašā bedrē, auglīgā augsnē. Nereti pļavā izrok tikai tik lielu bedrīti, lai ietilpst saknes. Tad augam attīstība iekavēsies – paies gadi, kamēr tas pielāgosies un saņemsies augšanai.

Normē ražu

Koka imunitāti novājina arī pārāk liela raža. Augs veido pumpurus ar lielu rezervi. Ja apstākļi labi un par augļiem kļūst gandrīz visi uzziedējušie ziedi, to briedēšanai tiek patērēts daudz enerģijas. Ja ražu nenormē un vainagu neveido, koks ziemošanā ieiet novārdzis. Turklāt nākamajā gadā raža būs maza.

Kokam nākamā gada raža ieriešas jau tad, kad aizmetas šāgada augļi.

Miglošana.

 

 

 

 

 

Balsina stumbru

Plīsumi stumbrā rodas, kad dienā miza spožajā saulē uzsilst, bet naktī strauji atdziest, un sals saplēš audus. 

Tumšā krāsa pievelk saules starus vairāk. Lai šo efektu mazinātu, koku stumbrus balsina. Nereti to dara agri pavasarī, kad iestājies jauks laiks un ir tīkami rosīties dārzā. Diemžēl pavasarī tam nav nekādas jēgas.

Koku stumbrus balsina rudenī, vēlams krāsojumu atjaunot kādā atkušņa laikā arī ziemas vidū. Mazdārziņiem vislabāk iegādāties jau gatavos maisījumus, kuru sastāvā ir arī varš.

Likvidē kaitēkļus

Koka imunitāti novājina dažādas slimības un kaitēkļi. No tiem vislabāk izvairīties, veicot profilakses darbus. Piemēram, tagad izstaigā dārzu un nokrata vēl palikušās augļu mūmijas. Ja iespējams, nogriež ar visu zaru. Ja bijusi kāda problēma, rudenī sagrābj dārzā lapas un aizvāc vai miglo ar karbamīdu (novembrī, decembrī). Zemē neatstāj arī kritušos augļus. 

Pavasarī ieteicams miglojums ar varu saturošiem preparātiem, piemēram, bordo šķīdumu. Efekts būs, ja līdzeklis tiks uz visiem zariem. 

Nelieliem kokiem to vieglāk nodrošināt, lielākiem vajadzēs jaudīgu miglotāju.

Padomi

  • Ja tagad pamana, ka miza iekritusi, atvērusies, ar asu nazi apgriež nedzīvo daļu līdz dzīvajiem audiem. Vislabāk izmantot asu dārznieka nazi. Brūcei plānā kārtā uzklāj potvasku vai varu saturošo līdzekli Lerāns.
  • Ja brūce liela, var izmēģināt senču lietotu metodi – kūtsmēslus sajauc ar māliem un apziež bojāto stumbru. Visu aptin ar auduma maisu.
  • Nedrīkst brūces aizziest ar eļļas krāsu, aizmūrēt ar cementu vai aizpūst ar celtniecības putām. Tad labāk nedarīt neko, jo šāda palīdzība radīs ideālu vidi sēnēm, kuras vēl vairāk sabojās stumbru.