Pirmdien, 7. augustā, spēcīgā vētra gāzusi un lauzusi ievērojamu koksnes apjomu, taču tas nav tik liels, lai ilgtermiņā būtiski ietekmētu koksnes cenu, prognozēja meža izsoļu sistēmas Latvijā "E-silva" valdes loceklis Gints Šnikers.

Reklāma

Viņš sacīja, ka īslaicīgu un ātri pārejošu ietekmi šie postījumi drīzāk atstāj uz mežizstrādes tirgu, palielinot darba apjomu mežizstrādātājiem, taču, ņemot vērā, ka mizgrauža ārkārtas situācijas dēļ Latvijā mežizstrāde joprojām nedarbojas ar pilnu jaudu, mežizstrādes uzņēmumiem ir pieejami resursi, lai lauzto un gāzto koksni pietiekami ātri izstrādātu.

Tāpat Šnikers skaidroja, ka, tuvojoties rudens un ziemas mēnešiem, mājsaimniecības un ražotāji sāk gatavoties jaunajai apkures sezonai, tādējādi ir sagaidāms, ka pieprasījums pēc kurināmās koksnes sāks pakāpeniski pieaugt un kurināmās koksnes cena pamazām sāks piedzīvot kāpumu. 

Vienlaikus viņš paredz, ka vētras radīto postījumu sekas kurināmās koksnes segmentā ilgtermiņā neatstās būtiskas sekas.

"Līdz ar klimata pārmaiņām spēcīgu un postošu vētru risks ik gadu pieaug arī Latvijā, un no tā nav pasargāts neviens," uzsvēra Šnikers, piebilstot, ka, piemēram, pirmdien stipro vēju papildināja lielgraudu krusa, līdz ar to netipiski Latvijai ir cietušas arī jaunaudzes.

Ņemot vērā notiekošās klimata pārmaiņas, Šnikers sacīja, ka 

mežu īpašniekiem ir jāņem vērā iespējamie riski un jābūt gataviem uz šādu dabas parādību biežāku atkārtošanos arī nākotnē.

Jau ziņots, ka kopumā līdz šim Valsts meža dienests (VMD) mežaudžu postījumus novērtējis aptuveni 1000 hektāru platībā. Savukārt "Latvijas valsts meži" (LVM) līdz šim apzināto postījumu apmērs ir ap 100 000 kubikmetru gāztas vai lauztas koksnes.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.