Acīmredzamais neticamais — Latvijas basketbola izlase Indonēzijā pieveica Spāniju (74:69) un Brazīliju (104:84), nopelnot ceļazīmi uz izšķirošajām Pasaules kausa spēlēm Filipīnās. Trešdien ceturtdaļfināls pret vēl nezaudējušo Vāciju.

Spēlē pret Spāniju Latvijai tāpat kā pret Franciju noslēdzošajā mača daļā izdevās atspēlēties no 12 punktu deficīta. Pēdējās 12 minūtes tika uzvarētas ar 32:15. Kas pārsteidzošākais – pēc ceturtās piezīmes nopelnīšanas mača 24. minūtē no rezervistu soliņa vairs nepiecēlās Rolands Šmits. Tobrīd rezultāts bija 42:40, spāņi aizgāja šķietami izšķirošajā atrāvienā, tomēr treneri saglabāja aukstasinību. Pēdējās 15 minūtēs salīdzinoši maz spēlēja arī Artūrs Žagars. Jāpiebilst, ka lūzuma brīdī Spānijai uz rezervistu soliņa atradās brāļi Ernangomesi, kuri vēl aizvadītajā sezonā spēlēja Nacionālajā basketbola asociācijā. Villijs ir izlases rezultatīvākais spēlētājs, Huančo pērn Eiropas čempionāta finālā ar 27 punktiem nolauza Franciju. Atliek izsecināt, ka aktuālie Eiropas un pasaules čempioni spāņi mēģināja pielāgoties latviešu mazajam sastāvam, nosēdinot malā savus nozīmīgākos spēlētājus.

Vai kādreiz komandu sportā Latvija ir izpelnījusies šādu respektu? Spānija Pasaules kausā nebija zaudējusi 11 spēles pēc kārtas…

Brazīlijas pārsteidzošais panākums pret Kanādu pēdējās kārtas mačiem L grupā Latvija – Brazīlija, Spānija – Kanāda uzlika astotdaļfināla zīmogu – kas uzvar, brauc uz izšķirošo turnīra stadiju Filipīnās. Brazīliešiem bīstamākā saikne – mazais (1,78 m) Jagu Santušs un spēka uzbrucējs Brunu Kaboklu.

Pasaules kausā abi vidēji mačā gūst 15 punktus, tāpat viņi aizvadītajā sezonā līderu lomā aizvilka Ulmas "Ratiopharm" līdz Vācijas čempionu titulam.

Santušam ar pirmajām sekundēm pielipa Rodions Kurucs. Brazīlieši akcentu lika uz groza apakšu, Jagu ātri dabūja divas piezīmes, viņa vietā spēlē izcili iesaistījās 40 gadus vecais Marselinju Huertass. Tomēr spēles grožus savās rokās turēja latvieši. Iespēju doties sākumsastāvā sekmīgi izmantoja Aigars Šķēle, jau otrās ceturtdaļas ievadā Andrejs Gražulis bija iekrājis astoņus punktus. Pēc mūsējo izrāviena (32:22) brazīlieši mēģināja zonas aizsardzību, ko gan konstanti ar tālmetieniem izdevās apspēlēt. Pēc puslaika 45:42.

Artūrs Žagars.

Pārtraukumā Latvijas izlase atkal atrada īstos risinājumus. No Artūra Žagara nokdauna brazīlieši centās atgūties ar zonas palīdzību, taču tā bija lēna un neefektīva, mūsējie regulāri no labām situācijām izpildīja tālmetienus un trešajā ceturtdaļā ar 36 gūtiem punktiem ieguva komfortablo +18 uz tablo. Latvijas izlase spēlē iemeta 16 no 33 trīspunktu metieniem, visus 12 soda metienus un kļūdījās vien sešas reizes, tādējādi nebija nozīmes arī pretinieku pārsvaram cīņā par atlēkušajām bumbām (26-36).

Komandas simfonija

"Esmu ļoti laimīgs un lepns par puišiem. Patīkami, ka šo turnīra daļu noslēdzām ar šādu sniegumu," Latvijas izlases galvenais treneris Luka Banki izcēla komandas progresu.

"Sākums nebija viegls, Brazīlija ir specifiska komanda, pret Kanādu apliecināja, ko spēj izvilkt dažādos spēles aspektos, sagādāt pretiniekiem problēmas.

Spēlētāji paveica lielisku darbu, atrada īstos veidus, iespaidīga trešā ceturtdaļa. Izpildījām 24 rezultatīvas piespēles, pieļaujot tikai sešas kļūdas – tas izsaka daudz par mūsu spēles kvalitāti."

Itāļu speciālists no slavas lauriem cenšas izvairīties, norādot, ka vien iedod spēlētājiem virzienu, bet izpildītāji ir viņi: "Pārtraukumā nevar izmainīt savu plānu, stilu, identitāti, tikai centāmies pamainīt dažus uzsvarus. Spēlētāji saprot teritoriju, kurā varam parādīt savu labāko sniegumu, brazīlieši mainīja aizsardzības sistēmas. Pagājušā gada vasarā dažas dienas pirms spēlēm pret Turciju un Lielbritāniju teicu palīgiem – darbs ir padarīts, paskatieties uz šo komandu, tai treneris vairs nav vajadzīgs. Ticu, ka ar šo kolektīvu ir tāpat. Viņi ir akurāti, kļūst arvien pārliecinātāki."

Latvijas čempions Kristers Zoriks izskoloja 19 gadus veco spāņu talantu, Spānijas un Vācijas čempiona titulus ieguvušo Huanu Nunjesu.

"Sākām lēni, brazīlieši guva punktus pēc "pick&roll" sadarbībām, pirmajā puslaikā netikām ar to galā, pārtraukumā veicām izmaiņas, laba aizsardzība ļāva skriet uzbrukumā un kontrolēt spēli. Ļoti labi kustinājām bumbu, izmantojām to, ko deva viņu aizsardzība, proti, spēlēja ļoti agresīvi, tāpēc mazie varēja iet cauri, un tad paveras iespējas uzbrukuma turpināšanai, man daudzreiz atlika iemest no apakšas. Dzīve šodien bija ļoti vienkārša," pasmaidīja Andrejs Gražulis, kurš sasniedza savu rezultativitātes rekordu valstsvienības kreklā (24 punkti).

"Mēs pirms čempionāta bijām tumšais zirdziņš, no kuriem neviens negaidīja, bet paši zinājām, ko varam.

Abas grupas bija ļoti sarežģītas, taču uz to mēs gājām, bija likstas treniņu procesā, bet atbraucām par simts procentiem gatavi un to arī rādām laukumā."

Banki piemetināja, ka dienu pirms spēles pirmo reizi nolēmis iziet ārpus viesnīcas un tirdzniecības centrā izpelnījies lielu indonēziešu uzmanību: "Vietējie vēlējās bildēties, pauda atbalstu Latvijai, un divi cilvēki pat teica: mūsu zeme, Latvija! Biju šokā, ka šie cilvēki izsakās latviski! Sapratu, ka Latvijas spēlētāju attieksme laukumā un fani šo padarījuši par neaizmirstamu piedzīvojumu."

Top 3

TOP trīs spēlē pret Spāniju

• Artūrs Žagars izcīna atlēkušo bumbu uzbrukumā četru spāņu ielenkumā, piespēle Artūram Strautiņam un divi punkti.
  • Kristers Zoriks ceturtajā ceturtdaļā ar diviem tālmetieniem pēc kārtas panāk neizšķirtu.
  • Rodions Kurucs "postā" apspēlē Rūdiju Fernandesu (70:65) un izteiksmīgi parāda, ka spāņu veterāns ir par mazu, lai viņu nosegtu.

TOP trīs spēlē pret Brazīliju

• Četras zibenīgas piespēles, un no groza apakšas iemet Andrejs Gražulis.
  • Artūrs Kurucs trāpa grūtu tālmetienu līdz ar pirmās ceturtdaļas beigu signālu.
  • Artūrs Žagars trešo ceturtdaļu iesāk ar 11 punktiem divās minūtēs.

Rezultāti. Basketbols

Pasaules kauss

L grupa

• Latvija – Spānija 74:69 (17:16, 12:16, 18:26, 27:11), Dāvis Bertāns 16, R. Kurucs 13, Šmits, Gražulis, Zoriks pa 11, Žagars 7; V. Ernangomess 14.
  • Latvija – Brazīlija 104:84 (22:20, 23:22, 36:21, 23:21), Gražulis 24, Žagars 17, Dāvis Bertāns 14, A. Kurucs 12, Šmits 10, R. Kurucs, Strautiņš pa 7; Kaboklu 20.
  • Kanāda – Brazīlija 65:69.
  • Spānija – Kanāda 85:88.

1. Kanāda 4-1 +110

2. Latvija 4-1 +40

3. Spānija 3-2 +60

4. Brazīlija 3-2 +19

Ceturtdaļfināli: Latvija – Vācija, Kanāda – Slovēnija, Lietuva – Serbija, Itālija – ASV.