Daudzus medijus un ekspertus šajās dienās intriģē jautājums, kas tālāk notiks ar dumpīgo Krievijas algotņu grupējumu "Vagner" un kāds būs tā dibinātāja un vadītāja Jevgeņija Prigožina liktenis pēc krišanas Kremļa nežēlastībā. Kopš 24. jūnija vakara, kad viņš pēc izjukušā gājiena uz Maskavu automašīnā devās prom no Krievijas dienvidu kara apgabala štāba Rostovā pie Donas, Prigožina atrašanās vieta ir nezināma.

Reklāma

Eksperti medijos komentē, ka šobrīd ap notiekošo ir pārāk daudz "putekļu", baumu un dezinformācijas, lai varētu izprast patieso situāciju.

Uz Baltkrieviju!

Sociālo tīklu "Telegram" kanāls "Beloruski Gajun", balstoties lidojumu izsekotāja "Flightradar" informācijā, vakar paziņoja, ka Prigožina personīgā lidmašīna otrdien izlidojusi no Volgogradas apgabala Dienvidkrievijā un pulksten 7.40 pēc vietējā laika nolaidusies Mačuļišču militārajā lidlaukā pie Minskas. Vai lidaparātā atradies arī vāgneriešu šefs, ziņu nav. Jau pirms tam baumoja, ka Prigožins it kā redzēts konkrētā Minskas viesnīcā. Arī tam apstiprinājuma nav, taču "Vagner" pārbāzēšanos uz Baltkrieviju pieminējis Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs. Drīz pēc dumpja izbeigšanas sociālajos tīklos un medijos sākās runas, ka Baltkrievijas vidienes Mogiļevas apgabalā pie Asipoviču (Osipoviču) pilsētiņas kādus 200 kilometrus no Ukrainas robežas sākta ap 8000 cilvēkiem paredzētas telšu nometnes būve. Tādas Baltkrievijā būšot vairākas. Iespējams, Baltkrievija kļūšot par pamatbāzi vāgneriešu tālākām darbībām Ukrainā un Āfrikā, un uz jauno mītnesvietu pārcelšoties ap 25 tūkstoši kaujinieku. Daļa kopā ar ģimenēm. Asipoviči ir nozīmīgs dzelzceļa mezgls, Baltkrievijas armijas karabāze un poligons. Opozicionārajiem baltkrievu medijiem līdz otrdienai tomēr neizdevās gūt kaut netiešu apstiprinājumu iepriekš apgalvotajam. Aptaujātajās pašvaldībās par algotņu tūkstošu uzņemšanu neviens neko nebija dzirdējis. Arī iedzīvotāji ne uz šosejām, ne dzelzceļiem nekādu aizdomīgu transporta kustību pēdējās diennaktīs nebija ievērojuši. "Kas attiecas uz iespēju pārsviest "Vagner" algotņus uz Baltkrieviju, šādas ziņas būs iespējams apstiprināt vai noraidīt ar tiešu novērojumu palīdzību. Šobrīd nekādu algotņu kolonnu, kas virzītos uz Baltkrieviju vai tur jau atrastos, nav," vakar konstatēja kanāla "Beloruski Gajun" uzturētāji.

Derīgi Āfrikā

Krievijas Federālais drošības dienests otrdien apstiprināja, ka pret Prigožinu iesāktā krimināllieta par dumpi un valsts nodevību izlīguma vārdā izbeigta, kā to sestdien bija apsolījis Kremlis. Savukārt Krievijas Aizsardzības ministrija (AM) izplatījusi īsu paziņojumu par "sagatavošanos" vāgneriešu rīcībā esošās smagās kaujas tehnikas un bruņojumu nodošanai Krievijas armijas rīcībā. Nekādu sīkāku paskaidrojumu par to nav. Kas tālāk notiks ar pašu "Vagner" formējumu, var vien minēt, taču vairums ekspertu ir pārliecināti, ka tagadējā veidā tas vairs nepastāvēs un ar Prigožina vārdu nesaistīsies. Uz to norāda vairāku Kremlim pietuvinātu amatpersonu izteikumi. 

"Nekādas privātās militārās kompānijas vai to analogi valstij nav vajadzīgi. Protams, aktīvajā [Krievijas] armijā ir problēmas, taču ne jau privātām kompānijām tās risināt,"

 nedēļas sākumā paziņoja ietekmīgais Krievijas Liberāldemokrātiskās partijas vadītājs Leonīds Sluckis. Pats Vladimirs Putins piecu minūšu ilgā pirmdienas vakara TV uzrunā demonstrēja, ka ir ieinteresēts iekļaut pieredzējušos vāgneriešu algotņus regulārās armijas rindās, lai tie turpinātu karu pret Ukrainu. Putins gan minēja, ka kaujinieki "izdarījuši traģisku kļūdu", taču ar sodiem nedraudēja un uzturēja solījumu dot tiem izvēli – ļaut doties uz Baltkrieviju vai uz mājām, vai parakstīt līgumu par tālāku dienestu Krievijas AM pakļautībā. Jāpiebilst, ka pēdējam ilgi pretojās Prigožins un armijas gatavošanos pakļaut "Vagner" nereti min kā vienu no dumpja iemesliem. ASV Kara studiju institūta (ISW) skatījumā, Putinam vāgneriešu kaujinieki ir akūti nepieciešami kara turpināšanai.

Apskatniekus Rietumos ne mazākā mērā interesē tas, kā nesenie notikumi ietekmēs "Vagner" algotņu darbības Āfrikā, kur pēdējos gados tie manīti Gvinejā, Centrālāfrikas Republikā (CĀR), Lībijā, Čadā, Mali, Sudānā, Nigērijā, Kongo, Burundi, Mozambikā, Botsvānā, Zimbabvē, Madagaskarā, vēl šur tur, kā arī piedalījušies karā Sīrijā. Āfrikā vāgnerieši uzstājas ne tikai kā militārie instruktori, apsargi un īpašo uzdevumu vienības, bet arī tikuši pie vietējo dabas bagātību – zelta un derīgo izrakteņu – izmantošanas, ar ko papildina savu un Krievijas valsts kasi. Tas vērojams, piemēram, Mali, Sudānā un CĀR. Nav noslēpums, ka Āfrikā viņi līdz šim darbojušies kā Krievijas ietekmes izplatītāji un papildinājums oficiālajai Maskavas diplomātijai tur, kur Kremļa ieskatā bija jāmazina Rietumu ietekme. Ne velti Francijas prezidents Emanuels Makrons "Vagner" raksturojis, kā Āfriku destabilizējošu spēku. Lēš ka Āfrikā vāgneriešu aktivitātes turpināsies, jo jāņem vērā, ka Prigožina radītais tīkls ir galvenais elements tajā, ko saprot ar Krievijas praktisko klātbūtni "melnajā kontinentā".