Palestīniešu kaujinieku grupējums "Hamas" sestdien no tā kontrolētās Gazas joslas sarīkoja plaša mēroga uzbrukumu Izraēlai, gan izšaujot uz to vairākus tūkstošus raķešu, gan arī iebrūkot Izraēlā pa sauszemi, jūru un ar paraplāniem. "Hamas" kaujinieku uzbrukumos nogalināti vairāki simti izraēliešu, turklāt grupējumam izdevās sagūstīt un aizvest uz Gazu Izraēlas civiliedzīvotājus un karavīrus, kas tika arī dokumentēts un ievietots sociālo mediju kontos.

Reklāma

Atbildot uz uzbrukumu, Izraēla veikusi gaisa triecienus Gazas joslai, kam varētu sekot arī sauszemes iebrukums.

Negaidīti plašs uzbrukums

"Hamas" kaujiniekiem sestdien, kad Izraēlā svinēja "Simhat Tora" svētkus, izdevās iebrukt vairākos desmitos apdzīvotu vietu Izraēlā, tai skaitā pat 20 kilometru attālumā no Gazas joslas. "Hamas" uzbrukuma vēriens acīmredzami ir pārsteidzis Izraēlu nesagatavotu. Analītiķi ir izbrīnīti par to, ka izslavētie Izraēlas izlūkdienesti nepamanīja tik vērienīga uzbrukuma gatavošanu. "Tas ir labs jautājums," uz reportieru lūgumu skaidrot Izraēlas negatavību tik plašam uzbrukumam atbildēja Izraēlas armijas preses pārstāvis pulkvežleitnants Ričards Hehts. "Hamas" uzbrukums tiek salīdzināts ar 1973. gadā notikušo negaidīto Ēģiptes un Sīrijas uzbrukumu Izraēlai, turklāt sestdien apritēja tieši 50 gadi un viena diena kopš 1973. gada arābu un Izraēlas kara sākuma. 

Šāda mēroga iefiltrēšanās Izraēlas teritorijā nav notikusi pat kopš 1948. gada Izraēlas un arābu kara, vērtē telekanāls CNN.

Izraēlas mediji svētdien vēstīja, ka "Hamas" uzbrukumos nogalināti apmēram 600 cilvēku. Palestīnieši tikmēr ziņoja par vairākiem simtiem Izraēlas triecienos Gazā nogalināto. "Hamas" arī paziņoja, ka grupējuma kaujinieki ir sagūstījuši un Gazas joslā nogādājuši izraēliešu karavīrus un civiliedzīvotājus. Izraēlas armija apstiprināja, ka sagūstīts ievērojams skaits izraēliešu. Izraēlas vēstniecība ASV pavēstījusi, ka "Hamas" sagūstījuši vismaz 100 izraēliešu.

"Mēs esam karā," uzrunā televīzijā sestdien paziņoja Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu. "Ienaidnieks maksās nepieredzētu cenu," brīdināja Netanjahu. Atbildot uz islāmistu uzbrukumiem, Izraēla ir veikusi triecienus mērķiem Gazas joslā, kā arī sākusi attīrīt no iebrucējiem pierobežas rajonus. Izraēla arī sākusi iedzīvotāju evakuāciju no pierobežas, kas varētu liecināt par gatavošanos sauszemes iebrukumam. Tikmēr "Hamas" arī svētdien turpināja apšaudīt Izraēlu ar raķetēm. 

Izraēlas drošības kabinets svētdien valstī izsludināja kara stāvokli, un Netanjahu brīdināja, ka Izraēlu gaida "ilgs un smags karš". 

Izraēla ir sākusi mobilizēt rezerves karavīrus, kā arī apturējusi elektroenerģijas piegādi Gazas joslai.

Irānas loma

"Hamas" bruņotā spārna līderis Mohameds Deifs sestdien paziņoja, ka uzbrukums ir atbilde uz 16 gadus ilgušo Gazas joslas blokādi, Izraēlas drošības spēku reidiem okupētajā Rietumkrastā, vardarbību Al Aksas mošejā Jeruzalemē un ebreju kolonistu apmetņu izplešanos. "Vienreiz pietiek," viņš brīdināja "Hamas" izplatītajā paziņojumā. Deifs solīja, ka tas ir tikai operācijas "Al Aksas vētra" sākums. Deifs aicināja palestīniešus arī citviet pievienoties "Hamas" cīņai. Svētdien Izraēlu ar raķetēm apšaudīja arī Libānas islāmistu grupējums "Hezbollah".

Atbalstu "Hamas" kaujiniekiem izteikusi Irāna, kas tikai pastiprina aizdomas par Teherānas lomu vērienīgā uzbrukuma gatavošanā. 

"Hamas" pārstāvis Gazi Hamads pavēstījis raidorganizācijai BBC, ka Irāna ir atbalstījusi "Hamas" uzbrukumu Izraēlai. Analītiķi pieļauj, ka Teherāna un "Hamas" ar šādu uzbrukumu varētu mēģināt izjaukt Izraēlas un Saūda Arābijas attiecību normalizēšanas centienus. ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens svētdien pieļāva, ka "Hamas" uzbrukumu varēja motivēt tieši šis iemesls. "Hamas" uzbrukums un tai sekojošā Izraēlas atbilde apgrūtinātu Irānas sāncensei – Saūda Arābijai – iespējas tuvināties Izraēlai.

Gūstekņu faktors

Iespējamu Izraēlas sauszemes operāciju Gazas joslā ietekmē gūstā saņemtie izraēlieši. "Hamas" gūstekņus varētu izmantot, lai atturētu Izraēlu no sauszemes iebrukuma Gazā, kurā dzīvo vairāk nekā divi miljoni cilvēku. Izraēla esot aicinājusi Ēģipti būt par vidutāju centienos atbrīvot gūstekņus, pavēstījušas Ēģiptes amatpersonas. "Hamas" varētu vēlēties apmainīt sagūstītos izraēliešus pret Izraēlas cietumos ieslodzītajiem palestīniešiem. 2006. gadā ar "Hamas" saistīti kaujinieki nolaupīja Izraēlas karavīru Giladu Šalitu, kurš tika apmainīts pēc pieciem gadiem pret vairāk nekā 1000 palestīniešu kaujinieku.

Gazas joslu Izraēla okupēja 1967. gadā Sešu dienu karā, atņemot to Ēģiptei. 2005. gadā Izraēla izbeidza Gazas joslas okupāciju. 2007. gadā pie varas šajā nelielajā teritorijā nāca islāmistu grupējums "Hamas", un kopš tā laika Izraēla ir ieviesusi pret Gazas joslu blokādi, to pamatojot ar centieniem neļaut islāmistu kaujiniekiem apbruņoties. Izraēla un "Hamas" kopš tā laika ir iesaistījušās jau četros karos, pēdējo reizi 2021. gadā. 

Kopš blokādes sākuma Izraēla ir ievērojami nostiprinājusi robežu ar Gazas joslu, tomēr robežas žogs un Izraēlas drošības spēku sensori nespēja novērst pēkšņo uzbrukumu.

"Hamas" Izraēlas valsti neatzīst un sevi redz kā Izraēlas okupētajā Rietumkrastā valdošās Palestīniešu pašpārvaldes alternatīvu. Palestīniešu pašpārvalde ir atzinusi Izraēlu un vedusi sarunas ar to. Reaģējot uz "Hamas" uzbrukumu Izraēlai, Palestīniešu pašpārvaldes prezidents Mahmūds Abāss paziņoja, ka palestīniešiem ir tiesības aizstāvēt sevi pret "kolonistu un okupācijas karavīru teroru". "Hamas" par teroristisku organizāciju ir atzinusi ASV, Eiropas Savienība un Izraēla.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.