ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens ieradies divu dienu vizītē Pekinā, kur svētdien un pirmdien ticies ar vairākām augstām Ķīnas amatpersonām, tostarp ar valsts prezidentu Sji Dzjiņpinu. Blinkena vizīte notiek brīdī, kad ASV un Ķīnas attiecības sasniegušas zemāko punktu kopš abu valstu diplomātisko attiecību nodibināšanas 1979. gadā.

Reklāma

Diplomātisku izrāvienu negaida

Blinkens ir augstākā ASV amatpersona, kas viesojusies Ķīnā, kopš Savienoto Valstu prezidenta amatā 2021. gada janvārī stājās Džo Baidens. Tā ir arī pirmā ASV valsts sekretāra vizīte Ķīnā pēdējo piecu gadu laikā. Abas puses pirms Blinkena vizītes lika saprast, ka nozīmīgus rezultātus svarīgākajos jautājumos no tās negaida, vēsta telekanāls CNN. 

Blinkena viesošanās Ķīnā drīzāk ir mēģinājums atjaunot un nostiprināt saziņas kanālus ar Pekinu, lai mazinātu konfliktu iespējas, atklājušas amerikāņu amatpersonas.

Blinkens svētdien septiņas ar pusi stundas apspriedās ar Ķīnas ārlietu ministru Cjiņu Ganu, kurš iepriekš bijis vēstnieks Vašingtonā. Blinkens uzaicinājis Cjiņu apmeklēt Vašingtonu, un ministrs šo uzaicinājumu pieņēmis. Savukārt pirmdien Blinkenam bija trīs stundas ilga saruna ar Ķīnas Komunistiskās partijas Centrālkomitejas ārlietu nodaļas vadītāju Vanu Ji, kurš iepriekš ieņēmis ārlietu ministra amatu. Vans ir Ķīnas augstākais diplomāts, ņemot vērā viņa vietu Ķīnas Kompartijas politbirojā.

Neskaidrība par tikšanos ar Sji

Pirms vizītes valdīja neziņa par to, vai notiks Blinkena un Sji tikšanās, kas oficiāli tika izziņota tikai stundu pirms tās sākuma. Abas valstis pauda gatavību turpināt amatpersonu sarunas, tomēr nav pazīmju, ka kāda no pusēm ir gatava mainīt nostāju svarīgākajos jautājumos, secina ziņu aģentūra "Associated Press". Blinkens vēlāk atzina, ka Vašingtona no šīs vizītes gaidīja ierobežotus rezultātus un tādi arī sasniegti. 

Pekina esot solījusi nepiegādāt ieročus Krievijas karam Ukrainā, preses konferencē paziņoja Blinkens, tomēr paužot bažas par privāto Ķīnas uzņēmumu rīcību šajā jautājumā. 

Blinkena vizītē apspriesti arī citi jautājumi, tostarp Ķīnas militārās aktivitātes tās kaimiņu pierobežā. ASV valsts sekretārs atzina, ka Pekina tomēr nav atbalstījusi Vašingtonas rosinājumu atjaunot abu valstu bruņoto spēku saziņas kanālus. Tas bija viens no nozīmīgākajiem ASV valsts sekretāra vizītes mērķiem. "Ir absolūti svarīgi, lai mums būtu šāda tipa sakari," uzsvēra Blinkens. Vašingtona ir atklājusi, ka kopš 2021. gada Pekina ir noraidījusi ASV Aizsardzības ministrijas aicinājumus rīkot augsta līmeņa sarunas. Zināms, ka Ķīna iepriekš noraidīja oficiālu tikšanos starp ASV aizsardzības ministru Loidu Ostinu un Ķīnas aizsardzības ministru Li Šanfu, kurš ir ASV sankciju sarakstā. Sji paudis apmierinātību ar rezultātiem, kurus devušas Blinkena sarunas ar Ķīnas vadošajiem diplomātiem. Abas puses esot vienojušās "konkrētos jautājumos". "Pasaulei ir vajadzīgas stabilas Ķīnas un ASV attiecības," Sji teicis Blinkenam sarunā, kas ilga 35 minūtes.

Plānoto vizīti izjauca balons

ASV un Ķīnas attiecības pēdējā laikā saasinājušās Taivānas, tirdzniecības, cilvēktiesību, spiegošanas un citu jautājumu dēļ. Papildu spriedzi abu valstu attiecībās radījis Krievijas karš Ukrainā. 

Vašingtona arī aicinājusi Pekinu pārtraukt eksportēt izejvielas, no kurām Meksikas narkotiku karteļi ražo un ieved Savienotajās Valstīs fentanilu, kura pārdozēšana 2021. gadā prasīja 70 000 amerikāņu dzīvību. 

Ārlietu ministrs Cjiņs ir paziņojis, ka ASV un Ķīnas attiecības ir sasniegušas zemāko līmeni kopš to nodibināšanas. Arī ASV amatpersonas paudušas līdzīgus vērtējumus.

Baidens un Sji pagājušā gada novembrī G20 samitā Indonēzijā vienojās par centieniem uzlabot abu valstu attiecības, un drīz pēc abu līderu sarunas tika izziņota Blinkena vizīte Pekinā, kas bija paredzēta februārī. Vizīte tomēr tika atcelta pēc tam, kad Savienotajām Valstīm pārlidoja balons, kuru Vašingtonas ieskatā bija palaidusi Ķīna. Pēc šī incidenta Baidena administrācija mēģināja norunāt jaunu vizītes datumu, tomēr Pekina šos centienus sākotnēji noraidīja, vēsta izdevums "Politico". Vašingtona cer, ka Blinkena vizīte ir pirmais solis ceļā uz ASV un Ķīnas līderu samitu.