Clear 11.2 °C
P. 21.06
Egita, Emīls, Monvīds
Režisors Gints Zilbalodis.
Režisors Gints Zilbalodis.
Foto: Andrejs Strokins/Publicitātes

Cilvēks. Zilbalodi straume nes augšup. Pagājušajā nedēļā īpašu mediju un kino sabiedrības uzmanību izpelnījās režisors Gints Zilbalodis, kura animācijas filma "Straume/Flow" ar septiņas minūtes ilgām stāvovācijām 22. maijā startēja Kannu kinofestivāla konkursā "Īpašais skatiens"/"Un Certain Regard", kļūstot par vienu no festivāla favorītēm gan skatītāju, gan kritiķu vērtējumā.

Reklāma

Līdz rītdienai, 4. jūnijam, tā līdz ar citām konkursa "Īpašais skatiens" filmām tiek rādīta Parīzē. Jūnija vidū sekos piedalīšanās Ansī starptautiskajā animācijas filmu festivālā, kur "Straume" iekļauta galvenajā konkursa programmā, kas tiek uzskatīta par pasaulē lielāko un svarīgāko animācijas filmu konkursu.

Jau dažas stundas pēc pirmizrādes "Straumes" demonstrēšanas tiesības iegādājies viens no ietekmīgākajiem ASV mākslas kino izplatīšanas konglomerātiem, kurā ietilpst kompānijas "Janus Films", "Sideshow" un zīmols "Criterion", atzīstot "Straumi" par "vienu no oriģinālākajām filmām, kas pēdējā laikā redzēta". Savukārt slavenais meksikāņu režisors Giljermo del Toro sociālajos tīklos rakstījis: 

"Ja es varētu izvēlēties animācijas nākotni, šie attēli būtu tās krāšņais, elpu aizraujošais sākums." 

Bet ietekmīgā filmu nozares portāla "IndieWire" recenzents Kristians Blauvelts Zilbaloža filmu nosaucis par "vienu no svarīgākajiem animācijas celmlaužiem kopš studijas "Disney" leģendārās animācijas filmas "Bembijs"". "Straume" Kannās saņēma īpašo atzinību par labāko skaņas izveidi ("Prix De La Meilleure Création Sonore 2024").

"Izjutu lielu skatītāju atsaucību, un visas ainas filmā nostrādāja tā, kā biju to iecerējis. Kannu festivāla Debisī kinoteātrī ir izcila skaņas un attēla kvalitāte, kas seansu padarīja neaizmirstamu. Pēc filmas beigu titriem sekoja ilgas ovācijas, un tas bija patiešām emocionāli. Tagad, kad pirmizrādes seanss ir noticis, varu teikt, ka manā dzīvē beidzies viens posms un sāksies kas pavisam jauns," teic filmas režisors Gints Zilbalodis.

Viņš sevi spilgti pieteica jau ar savu pirmo pilnmetrāžas animācijas filmu – meditatīvo kinodarbu "Projām" (2019) –, kuram pats bija režisors, animators, producents, scenārija un mūzikas autors. "Rozentāla mākslas skolā ierādīja pašus pamatus, bet tālāk esmu mācījies pats, taisot filmas," intervijā "Latvijas Avīzei" teica režisors. Var prognozēt, ka Gintam Zilbalodim kopā ar "Straumi" priekšā elpu aizraujošs ceļš. Pirmizrāde Latvijā – rudenī.

Mācība. Bez Krievijas nevar iztikt

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera izvētījusi tos savus biedrus, kas turpina eksportēt uz Krieviju, un nolēmusi ar desmit uzņēmumiem pārtraukt sadarbību.

Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas publiskoto uzņēmumu sarakstu, kas turpina eksportu uz Krieviju, 25 šādi uzņēmumi bija Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras biedri (no apmēram 2700 biedriem). 

Reklāma
Reklāma

Šā gada aprīlī LTRK padome lēma, ka pārtrauks attiecības ar uzņēmumiem, kuri atteiksies pamest Krievijas tirgu. 

Kopš saraksta publicēšanas brīža septiņi uzņēmumi Krievijas tirgu pametuši, vēl trīs esot pamešanas procesā, bet ar pieciem vēl nav notikušas sarunas par šo uzņēmumu tālākajiem plāniem. Taču no desmit uzņēmumiem LTRK ir nolēmusi šķirties – acīmredzot tāpēc, ka šie uzņēmumi atteikušies aiziet no agresorvalsts Krievijas tirgus. Daļa no šiem uzņēmumiem jau izstājušies no uzņēmēju organizācijas, bet ar vēl dažiem uzņēmumiem tiekot meklēts optimālākais risinājums sadarbības pārtraukšanai.

LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš: "Es pieņemu, ka tie pieci uzņēmumi, ar kuriem vēl nav veiktas pārrunas, ir riska grupā un, visticamāk, mēs arī šķirsimies." Komentējot biežākos iemeslus, kādēļ uzņēmumi nevēlējās pārtraukt sadarbību ar Krieviju, Endziņš min starptautisko mātes uzņēmumu lēmumus attiecībā uz struktūrvienībām Latvijā, kā arī gadījumus, kad eksporta pārtraukšana uz Krieviju nozīmētu attiecīgā uzņēmuma likvidēšanu. Aģentūra LETA, atsaucoties uz savu informāciju, apgalvo, ka LTRK sadarbību pārtraucis ar uzņēmumiem "Chocolette Confectionary", "Lori RKF", "Prodimpekss loģistikas grupa", "Reftrans Logistics", "Smaile-Pluss", "Vollers-Rīga", "Wellman Logistics", "Lauma Lingerie" un "Kontessa".

Daļa no minētajiem uzņēmumiem ir nepubliski un pazīstami tikai profesionālajā vidē. 

Tomēr apakšveļas ražotāju "Lauma Lingerie", loģistikas un noliktavu saimniecības uzņēmumus "Prodimpekss loģistikas grupa" un "Wellman Logistics", specializēto kafijas, tējas un kakao pārvadājumu uzņēmumu "Vollers-Rīga", briļļu vairumtirgotāju "Kontessa" un Jelgavas saldumu ražotāju "Chocolette Confectionary", kas tirgū pazīstams ar tumšās šokolādes zīmolu "Red", ko pārdod lielākajos Latvijas mazumtirdzniecības tīklos, sabiedrības viedokļa ignorēšana nākotnē var ietekmēt negatīvi.

Darījums. Dubultā grāmatvedība

Aizvadītajā nedēļā Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma grozījumi paredz, ka no 2025. gada 1. janvāra Valsts zemes dienestā (VZD) nekustamajiem īpašumiem aprēķinās divas kadastrālās vērtības.

Pirmo vērtību noteiks, balstoties uz 2012. gada tirgus datiem, kuru izmantos nekustamā īpašuma nodokļa, nodevu un nomas maksas aprēķiniem. Otro vērtību noteiks citām vajadzībām, nepārsniedzot 80% no vidējā nekustamo īpašumu cenu līmeņa 2022. gada 1. jūlijā un izmantojot datus par nekustamā īpašuma tirgus darījumiem no 2012. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 1. jūlijam.

Ar citām vajadzībām paredzēto vērtību vispirms domāta citiem īpašniekiem piederošās zemes zem daudzstāvu namiem izpirkšana, 

kā to paredz Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums, kas ir spēkā no 2023. gada 1. janvāra. Tā mēģinātu paātrināt zemes izpirkšanu, kurai iedzīvotājos nav lielas atsaucības pārmērīgi lielās izpirkuma maksas dēļ. Līdz 2023. gada decembrim VZD no daudzstāvu dzīvojamo namu iedzīvotājiem, kuri piespiedu kārtā spiesti maksāt par zemes nomu, bija saņemti vien 55 pieteikumi. Bet, pēc VZD datiem, valstī ir uz 7354 citiem īpašniekiem piederošajiem zemes gabaliem uzbūvēti 3677 daudzstāvu dzīvojamie nami ar 110 970 dzīvokļiem.

Divas vērtības jeb šāda dubultā grāmatvedība darbotos līdz brīdim, kad būs spēkā valdībā līdz 2027. gada 15. jūnijam apstiprināmā jaunu kadastrālo vērtību bāze, kuru kadastrālās vērtības aprēķinam varētu piemērot no 2029. gada. Tieslietu ministrijā sola, ka ar šiem likuma grozījumiem arī nākamgad kadastrālās vērtības neietekmēšot nekustamā īpašuma nodokļa maksājumus. Ko sola Finanšu ministrijā, kurai, visticamāk, jāklausa Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ekspertu ieteikums paaugstināt nekustamā īpašuma nodokli, atjauninot to atbilstoši tirgus vērtībām, tas gan vēl nav skaidrs. Toties, spriežot pēc gadskaitļiem kārtējos Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma grozījumos, 

top skaidrs, ka plāns ir tas pats ierastais – nepatīkamo un pagalam samudžināto kadastrālo vērtību problēmu nogrūst 15. Saeimai.

Neziņa. Varmāka – joprojām noslēpums

Pagājušajā nedēļā no Latvijas Televīzijas ziņu raidījuma "Panorāma" un Daugavpils portāla "chayka.lv" uzzinājām, ka ir sadurta Daugavpils reģionālās slimnīcas vadītāja Inta Vaivode. Portāls vēstīja, ka Vaivode bijusi uzbrukuma upuris un ir nogādāta viņas vadītās slimnīcas reanimācijas nodaļā. Tātad no šīs skopās ziņas atliek secināt, ka lielākās reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētāja ir cietusi no vardarbības, par kuru mūsu valstī īpaši daudz tika runāts pirms Stambulas konvencijas ratificēšanas Saeimā. Latvijai pārmet, ka tā ir viena no Eiropas Savienības dalībvalstīm, kurā vardarbība pret sievietēm un vardarbība ģimenē ir īpaši izplatīta – turklāt ne vienmēr tā esot pamanāma, tāpēc Labklājības ministrija pat ir uzsākusi sociālo kampaņu "Vardarbībai patīk klusums. Neklusē!". Uz šā fona īpaši svarīgi būtu nevis no sabiedrības slēpt personu, kas uzbrukusi augsta ranga pašvaldības iestādes amatpersonai, bet gan to darīt zināmu kaut vai tādēļ, lai neizplatītos nejēdzīgas baumas par notikušo. Ja jau valstī darbojas Stambulas konvencija, kas pieņemta, lai pasargātu sievietes no vardarbības, tad nepietiek tikai ar Daugavpils pilsētas pašvaldības vadītāja Andreja Elksniņa un reģionālās slimnīcas valdes locekļa Edgara Labsvīra sacīto, ka uzbrukums saistīts ar slimnīcas vadītājas personīgo, nevis darba dzīvi.

Inta Vaivode.

Arī policija ir apstiprinājusi, ka uzbrukums neesot bijis saistīts ar cietušās personas profesionālo darbību un nav bijis pasūtījuma uzbrukums. Tas ir vājš mierinājums, jo vardarbība paliek vardarbība, lai kur tā būtu notikusi. Tāpat vajadzētu ņemt vērā to, ka ir smagi cietusi vadoša Latgales amatpersona, tāpēc šo notikumu vairs nevar uzskatīt par tādu, kas atstājams aiz slēgtām durvīm. Gribētos ticēt, ka Inta Vaivode, kura joprojām atrodas slimnīcā, pēc izārstēšanās neklusēs.

Sagatavojuši: Anita Bormane, Māra Libeka, Olafs Zvejnieks, Zigfrīds Dzedulis.

Aptauja

Par kādu saturu LASI.LV būtu gatavs maksāt?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
PAR SVARĪGO
Reklāma