Kāds no žurnāla "Medības" lasītājiem nolēmis iegādāties medību ieroci no privātpersonas Vācijā. Vēstulē viņš raksta: "Kā var attransportēt, pašam turp nebraucot? Vai ir kādas kompānijas, kas piedāvā šādu pakalpojumu, un kādas ir izmaksas? Un, protams, kā tas notiek soli pa solim?"

Reklāma

Skaidro Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Līna Bagdone: "Lai Vācijā varētu iegādāties šaujamieroci no privātpersonas vai to iegādāties tirdzniecības vietā Vācijā, personai (Latvijas rezidentam) saskaņā ar Ieroču aprites likuma 52. pantu ir nepieciešams Valsts policijā saņemt ieroča iegādāšanās atļauju un iepriekšējās piekrišanas dokumentu šaujamieroča (arī tā munīcijas) pārvadāšanai vai pārsūtīšanai. Tāpat ir jāsaņem attiecīgās Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts kompetentās iestādes pārvadāšanas vai pārsūtīšanas atļauja.

Respektīvi, šajā gadījumā, iegādājoties ieroci Vācijā, nepieciešams Valsts policijas izsniegts iepriekšējās piekrišanas dokuments.

Lai ieroci atvestu uz Latviju un reģistrētu Valsts policijā, ir nepieciešama Vācijas kompetentās iestādes izsniegta pārvadāšanas/pārsūtīšanas atļauja.

Šaujamieroci, tā būtisko sastāvdaļu un munīciju vai lielas enerģijas pneimatisko ieroci (nepielādētu, speciālā futrālī vai citādā iesaiņojumā atsevišķi no munīcijas) persona var vest pati, tostarp ar autotransportu vai lidmašīnu. To ir atļauts arī pārsūtīt pa pastu, ar bagāžu vai atbilstošas trešās personas starpniecību."

Te gan jārēķinās, ka "Latvijas Pasta" sūtījumos nav atļauts pārvadāt tādus šaujamieročus kā, piemēram, šautenes un bises. Tāpat ieroču sūtījumus nepieņem arī Vācijas pasts. Arī ne visi pasta sūtījumu operatori pieņem pārsūtīšanai ieročus. Piemēram, kompānijas "DHL Express" noteikumos lasāms, ka tā nepieņem pārvadāšanai sūtījumus, kuros ir pilnībā nokomplektēti ieroči.

Ieroču nogādāšanu uz Latviju un veikt formalitāšu nokārtošanu var lūgt arī ieroču komersantam, kas savus pakalpojumu piedāvā Latvijas teritorijā. 

Taču jārēķinās, ka ne visi uzņēmēji atsauksies šim lūgumam un pakalpojums maksās aptuveni 400–500 eiro daudzu formalitāšu un transporta izmaksu dēļ. Tāpēc katram, kas vēlas iegādāties lietotu ieroci ārzemēs, ir vērts apsvērt kā alternatīvu arī jauna ieroča iegādi tepat Latvijā. Piemēram, Vācijā par 300 eiro iegādāta lietota karabīne, kamēr tā atceļos līdz Latvijai, jau var sasniegt jauna ieroča cenu. Turklāt jaunajam ierocim būs garantija un iespējas viegli pievienot modernus aksesuārus – tēmēkli un klusinātāju, neveicot ieroča pielāgošanu, kas vēl izmaksās noteiktu naudas summu.

Nepieciešamie dokumenti

Nepieciešamie dokumenti fiziskajai personai, kas vēlas šaujamieroci iegādāties ārpus Latvijas

  • Valsts policijas struktūrvienības izsniegta ieroča iegādāšanās atļauja.
  • Iepriekšējās piekrišanas dokuments šaujamieroču un munīcijas pārvadāšanai vai pārsūtīšanai starp ES dalībvalstīm, ja šaujamieroci (tā maināmo būtisko sastāvdaļu un munīciju) vai lielas enerģijas pneimatisko ieroci paredzēts iegādāties citā ES dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī. Arī to izsniedz Valsts policija.
  • Ieroču pārvadāšanas vai pārsūtīšanas atļauja, ja šaujamieroci (tā maināmo būtisko sastāvdaļu un munīciju) vai lielas enerģijas pneimatisko ieroci paredzēts iegādāties trešajā valstī. (Izsniedz valsts, kurā tiek veikts pirkums.)

Avots: MK noteikumi Nr. 211 "Noteikumi par ieroču atļaujām un par ieroču izņemšanu un iznīcināšanu"

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.