Klāt pavasaris un laiks pēc ziemas sakopt ne tikai mājas pagalmu, bet arī parūpēties, lai tuvinieku atdusas vietā viss ir glīts un kārtīgs. Bieži vien kapvietu norobežo ne tikai ar zemu krūmiņu vai skujeņu stādījumu, bet arī koka, plastmasas vai akmens apmalēm, un tās vismaz reizi gadā jāapkopj. Konsultē "IK Rekviēms PL" vadītājs Sandris Pļenkovs .

Pulētā marmora virsmas visbiežāk tikai jānoslauka.
Sakārtojam kapa vietu

Kokam atjauno mitruma aizsardzību

Ja kapvietas apmalojums izgatavots no koka – parasti kopā sastiprinātiem pusapaļiem vai apaļiem klucīšiem, atmosfēras ietekmei pakļautās koka daļas jānotīra un atkārtoti jāpārklāj ar kādu koksnes aizsardzības līdzekli, piemēram, Vincents Polyline Inwood ECO, RP Wood vai citiem. Šie līdzekļi pasargās ne tikai no mitruma, bet arī no sēnīšu un citu mikroorganismu kaitīgās iedarbības.

Krāsošanai jāizvēlas krāsas, kas nodrošina aizsardzību pret mitrumu un tajā pašā laikā saglabā koka spēju elpot, bet nederēs ne eļļas, ne alkīda krāsas, kas uz virsmas veido neelpojošu plēvīti. Tādējādi kokā esošajam mitrumam nav iespējas no tā izkļūt. Var izmantot, piemēram, dekoratīvos koksnes aizsardzības līdzekļus, kā Pinotex vai Rīgas laku un krāsu rūpnīcā ražoto Tekstūrdekoru.

Koka apmali vislabāk krāsot, kad koks ir izžuvis. Tad tas labāk iesūks koksnes aizsardzības līdzekļus un krāsu.

Ja koks satrupējis, apmalīti ierīko no jauna.

No akmens notīra sūnas

Ar laiku uz akmens virsmām mēdz saaugt sūnas un aļģes. Tās visvieglāk notīrīt ar sūnu noņemšanai paredzētiem līdzekļiem, piemēram, speciālo Sūnām stop. Pirms apstrādes pat nevajag mehāniski tīrīt sūnas, lai līdzeklis varētu iedarboties uz visu apauguma zaļo masu. Ja virsma ir ļoti sausa, pirms tam to nedaudz samitrina, lai līdzeklis labāk iedarbotos. Bet, ja virsma ir ļoti slapja, ļauj tai mazliet apžūt.

Līdzekli vienmērīgi izsmidzina pa visu apstrādājamo virsmu. Vēlams, lai 5–6 stundas pēc apstrādes nebūtu nokrišņu. Pēc apstrādes virsmu nevajag mazgāt vai kā citādi tīrīt – sūnu vai aļģu apaugums atmirs dažās dienās, un lietus to noskalos. Ja tomēr nepieciešams mehāniski noņemt sūnas, to var darīt pēc tam, kad tās kļuvušas brūnas. Darbam vajadzēs mīkstu sintētisku saru suku.

Līdzīgi var rīkoties ar pulēta granīta virsmām. Tās tāpat var mazgāt ar lielu ūdens daudzumu un noslaucīt ar drānu.

Savukārt no plastmasas elementiem visbiežāk jānoslauka vien sakrājušies putekļi un gruži.