ASV Havaju salās turpinās bojāgājušo meklēšana vēsturiskajā Maui salas pilsētā Lahainā, kas 19. gadsimtā bija Havaju salu karalistes galvaspilsēta, bet šobrīd ir teju pilnībā uguns noslaucīta. 9. augustā Lahainu pārņēma savvaļas ugunsgrēku liesmas.

Līdz trešdienas vakaram krāsmatās bija atrastas 111 cilvēku mirstīgās atliekas, kas nav noslēdzošais skaits. Jau tagad skaidrs, ka šī ir lielākā uguns traģēdija ASV vēsturē pēdējo 100 gadu laikā.

Ap 12–13 tūkstoši iedzīvotāju lielās okeāna piekrastes pilsētas Lahainas centrs ir pilnībā izpostīts. Daļēji vai pilnībā nodegušas aptuveni 2200 ēku, oglēs un pelnos pārvērsta 850 hektāru platība. Glābēji ar apmācītu suņu palīdzību sistemātiski pārmeklē sadegušo automašīnu vrakus un namu paliekas, meklējot bojāgājušos. 

Havaju štata gubernators Džošs Grīns brīdinājis, ka upuru skaits var izrādīties divkārt lielāks par jau konstatēto, jo simtiem personu vēl skaitās pazudušas bez vēsts. 

Daudzi ir sadeguši tā, ka viņus varēs identificēt tikai ar DNS analīzēm. Līdz vakardienai bija pārmeklēta mazāk nekā puse uguns izpostīto teritoriju. To, ka sākotnējais savvaļas krūmāju un mežu ugunsgrēks izvērtās traģiskā katastrofā, pēc amatpersonu domām, veicināja vairāku apstākļu sakritība – sausuma periods, orkānam līdzīgais vējš ar ātrumu līdz 130 km/h un komunikāciju sistēmu sabrukums. Pār varas iestādēm gāžas pārmetumi, ka iedzīvotāji nav brīdināti par straujo uguns tuvošanos un Lahainā briesmas daudzi aptvēra tikai tad, kad ieraudzīja liesmas pie savām mājām. Tā kā uguns jau bija iznīcinājusi mobilo sakaru un elektroapgādes sistēmas, nekāda iedzīvotāju apziņošana ierastā ceļā vairs nebija iespējama. Cunami brīdinājumam domātās sirēnas netika iedarbinātas, jo atbildīgie dienesti saprata, ka tas nepalīdzētu un būtu pat bīstami – sirēnas parasti nozīmē, ka iedzīvotājiem jādodas uz iekšzemi, kalnos, lai glābtos no cunami, taču šajā gadījumā tur jau trakoja uguns. "Ļoti daudzi cilvēki atradās telpās; gaisa kondicionētāju un citu apstākļu dēļ viņi nedzirdētu sirēnu. Plus arī vējš bija ārkārtīgi brāzmains, tik skaļš, ka sirēnas viņi nedzirdētu," presei skaidroja Maui salas Ārkārtas situāciju vadības administrators Hermans Andaija.

Lēš, ka Lahainas atjaunošana izmaksās vismaz 5,5 miljardus dolāru. 

Pirmdien Maui salā gaida ASV prezidentu Džo Baidenu un viņa sievu Džilu. Daudzi havajieši ir nikni uz prezidentu, kurš tik ilgi kavējies ar vizīti, turklāt pagājušās nedēļas beigās, kad sākās upuru meklēšana un kļuva skaidrs, ka bojāgājušo skaits nebūs mazs, Baidens atteicās komentēt situāciju. Uzskata, ka viens no prezidenta vēlās ierašanās iemesliem arī ir vēlme, lai iedzīvotāju emocijas nedaudz pierimtu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.