Izmeklētāji atsakās izdot piederīgajiem 16. februārī ar īpaši skarbiem apstākļiem bēdīgi slavenajā ieslodzījuma vietā Harpā aiz polārā loka mirušā Kremļa opozicionāra Alekseja Navaļnija līķi.

Varasiestādes cītīgi slēpa tā atrašanās vietu, bet, pateicoties vairāku dienu ilgiem Navaļnija līdzgaitnieku pūliņiem, tagad uzskata, ka ķermenis atrodas Salehardas vietējās slimnīcas morgā. Oficiālas informācijas par to gan nav. Neoficiāla vēsta, ka māte Ludmila Navaļnija dēla līķi nesaņems vēl vismaz divas nedēļas. Vajagot veikt "ķīmiskās ekspertīzes".

Video: Navaļnija māte pieprasa atdot dēla līķi.

Laika vilkšana

"Vēlreiz pateikšu. Navaļnija ķermeni slēpj, lai apslēptu viņa noslepkavošanas pēdas. 14 dienu ilga "ķīmiskā pārbaude" ir atklāti meli un ņirgāšanās," sociālo tīklu platformā "X" ierakstījusi Navaļnija agrākā preses sekretāre Kira Jarmiša. 

Kad noskaidroja mirušā iespējamo atrašanās vietu un Ludmila Navaļnija kopā ar advokātiem mēģinājusi iekļūt Salehardas morgā, viņai tas nav ļauts, turklāt advokāti no telpām izgrūsti burtiski ar spēku. 

Darbinieki pat neatbildēja uz jautājumu, vai Navaļnijs tur atrodas. Krievijas prezidenta Vladimira Putina runasvīrs Dmitrijs Peskovs, žurnālistu taujāts, atteicis, ka notiekot "nāves apstākļu izmeklēšana" un Kremlis nenodarbojoties ar mirušo ķermeņu izsniegšanu piederīgajiem.

Pēc noteikumiem tiesu medicīnas ekspertiem slēdziens par nāves iemeslu (tāda šobrīd nav) jāsniedz mēneša laikā. Ķermeni tuviniekiem var neatdot vienīgi tad, ja sekcijā konstatētas kādas bīstamas lipīgas saslimšanas – mēris, holera vai tamlīdzīgi. Jo ilgāks laiks paiet kopš nāves brīža līdz sekcijai, jo mazākas iespējas konstatēt patieso miršanas iemeslu. 

Konkrētajā gadījumā izskatās, ka Krievijas dienesti apzināti velk laiku, lai pēc tam paziņotu, ka Navaļnijs miris "dabiskā nāvē". 

Atkal jau neoficiāla informācija, kuru izdevums "Novaja gazeta Eiropa" guvis no kāda Salehardas ātrās medicīniskās palīdzības dienesta sanitāra liecinātā, vēsta par specifiskiem zilumiem un asinsizplūdumiem uz Navaļnija ķermeņa. Tāda veida pēdas paliek, ja cilvēku pūlas noturēt ar spēku konvulsiju laikā. Minētais mediķis stāstījis arī par zilumiem uz krūtīm, kādi parādās pēc sirds mākslīgās masāžas, kas liecina, ka viņu, iespējams, mēģinājuši atdzīvināt. BBC krievu dienesta intervētais reanimatologs Konstantins Balonovs, kurš strādā vienā no slimnīcām ASV, komentējis, ka pēkšņas, nezināmu iemeslu izsauktas nāves gadījumos sekciju izdara diennakts laikā, jo tikai tā uzreiz var konstatēt, kas izraisījis nāvi. Krievijas dienesti turas pie stāsta, ka Navaļnijam pēc pastaigas esot kļuvis slikti, viņš zaudējis samaņu, nokritis, nomiris un tā, iespējams, bijusi trombembolija. Savukārt Balonovs norāda uz versijas apšaubāmību, ņemot vērā apstākļus: "Domāju, ja nāves iemesls būtu plaša trombembolija, akūts koronārais sindroms, infarkts vai kas tamlīdzīgs, Krievijā par to jau sen izbazūnētu. 

Varai taču būtu izdevīgāk uzreiz izdarīt sekciju un izdot ķermeni piederīgajiem. Sak, mūsu vainas te nav. Tāpēc viens ir skaidrs: ja ķermeni neizdod, tātad ir ko slēpt. 

Jo ilgāk velk garumā ar Navaļnija ķermeņa sekciju, jo mazāk ticama šķiet viņa dabiskas nāves iespējamība."

Balva par "darbu"?

2020. gadā, kad Krievijas specdienesti Navaļniju Omskā mēģināja noindēt ar nervus paralizējošo vielu "Novičok", viņu tomēr izdevās izvest ārstēšanai uz Rietumiem, kur arī konstatēja indi organismā. Šoreiz izvest Navaļnija līķi vai kādus no tā ņemtus paraugus analīzēm visdrīzāk vairs neizdosies. Mirušā opozicionāra agrākie komandas biedri Navaļnija atkārtotu indēšanu ieslodzījumā uzskata par ļoti ticamu. Tādā gadījumā sekcijas un līķa izdošanas aizkavēšanas mērķis ir sagaidīt, lai inde ķermenī pēc iespējas vairāk sadalās un atstāj iespējami mazāk pēdu. Tad varētu pateikt, ka Navaļnijam vienkārši bijusi, piemēram, "sirds nepietiekamība".

Interesanti, ka trīs dienas pēc Navaļnija nāves, 19. februārī, 

Putins parakstījis rīkojumu par ģenerālpulkveža pakāpes piešķiršanu Krievijas Federālā sodu izpildes dienesta direktora vietniekam Valerijam Bojariņevam. 

Līdzās viņam paaugstināta vēl rinda par ieslodzījumu vietām atbildīgu amatpersonu. Navaļnija līdzgaitnieks Ivans Ždanovs norādījis, ka Bojariņevs bija personīgi atbildīgs, lai apstākļus kolonijā opozicionāram padarītu pēc iespējas nepanesamākus. Viņš, piemēram, uzrakstījis vēstuli, pēc kuras 2023. gada nogalē tobrīd kolonijā Vladimiras apgabalā ieslodzītajam Navaļnijam ierobežotas vai periodiski vispār liegtas tiesības iegādāties veselības uzturēšanai nepieciešamos produktus ieslodzījuma vietas veikalā. Ždanova ieskatā Bojariņeva paaugstinājums ir balva par viņa "rūpēm". Tikmēr Putins, vismaz līdz otrdienai, Navaļnija bojāeju nevienā paziņojumā nav pieminējis ne ar vārdu. Novērotāji pagaidām maz izsakās par to, kur un kādas varētu būt Navaļnija bēres. Pilnīgi skaidrs, ka Kremlim nevajag, lai tās izvērstos kādā manifestācijā, bet kaps kļūtu par svētceļojumu objektu. Pēc piederības Navaļniju vajadzētu apglabāt Maskavā, bet arī tas šķiet maz iespējams.

KONTEKSTS

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs tika aizturēts 2021. gada janvārī, atgriežoties no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc Krievijas Federālā drošības dienesta (FSB) aģentu organizētā noindēšanas mēģinājuma. Tā paša gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014. gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu šķietamu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā. Nākamā gada martā viņam piesprieda vēl deviņus gadus ieslodzījumā par "krāpšanu" un "necieņu pret tiesu". Navaļnijs bija apsūdzēts arī ekstrēmismā. 2024. gada 15. vai 16. februārī Navaļnijs miris kolonijā Harpas ciematā.

Aleksejs Navaļnijs.