Jau nākamgad uz lielā ekrāna varēs vērot jaunu režisora Dzintara Dreiberga veidotu spēlfilmu "Tīklā. TTT leģendas dzimšana". Pagājušās nedēļas nogalē tika filmētas vēsturiski nozīmīgas papildu ainas – "TTT" komandas spēle pret PSRS stiprāko konkurentu "ASK".

Reklāma

Topošās filmas sižets balstīts vēsturiskos notikumos par laiku Padomju Latvijā un basketbolistēm, kuras spēja nolikt pie vietas visu PSRS sistēmu. Līdz šim Latvijā jau tapušas vairākas filmas par basketbolu, taču šī solās būt īpaša, jo būs pirmā spēlfilma par latviešu sieviešu panākumiem basketbola laukumā, kā arī auksto pēckara posmu mūsu valsts vēsturē.

Filmas stāsts būs ne tikai par leģendārās sieviešu basketbola komandas "TTT" izveidošanos, bet arī par sarežģīto Latvijas pēckara – 50.–60. gadu – periodu. "Tā būs aukstā kara drāma par Staļina un Hruščova laikiem Latvijā un basketbolistēm, kas spēja izaicināt visu PSRS. Stāsts ir par laiku, kad latvieši apguva māku klusēt un neuzticēties, bet vienlaikus spēja lasīt starp rindām un pretoties slepenos veidos, kuru īstā nozīme atklājusies tikai tagad. Filma ir veltījums tiem cilvēkiem, kuru vārdi ir izdzēsti no mūsu vēstures, bet kuru ieguldījums ir nenovērtējams. Stāsta centrā būs Dzidra Uztupe-Karamiševa, viena no nedaudzajām zināmajām, ilgstoši vienīgā latviete Staļina laika PSRS izlasē, "TTT" pirmā kapteine un daudzkārtēja čempione. Viņai basketbols bija līdzeklis, lai apmānītu gan VDK, gan visu PSRS režīmu," saka filmas režisors Dzintars Dreibergs.

Dzidru Uztupi-Karamiševu atveido aktrise Agnese Budovska. Filmā piedalās arī aktieri Rēzija Kalniņa, Artūrs Skrastiņš, Gatis Gāga, Marta Lovisa Jančevska, Raimonds Celms, Jēkabs Reinis, Natālija Živeca, Anatolijs Fečins un Artūrs Smoļjaņinovs.

Lai gan daudziem Latvijā Dzidras Uztupes-Karamiševas vārds ir svešs, režisors Dzintars Dreibergs pieturas pie uzskata, ka stāstu bijis nepieciešams izstāstīt tieši no Dzidras skatpunkta. "Man arī, protams, pirmā asociācija – ja saka "TTT", tad tā ir Uļjana Semjonova. Taču ilgs "detektīva process" man lika uzdot sev jautājumu – kas bija pirms tam? "TTT" dominēja jau 11 gadus pirms Uļas. Tas man lika dubultā pētīt, saprast. Kad es uzzināju Dzidras iedvesmojošo stāstu, ko viņa ir darījusi, ar ko ir riskējusi, lai šī komanda būtu... Viņa visu mūžu ir veltījusi basketbolam. Es sajutu to kā pienākumu izstāstīt," pauž režisors. "Es saredzu, ka šis stāsts mums šobrīd ir vajadzīgs."

Basketbola spēles skatītāji topošajā filmā.

Jāpiebilst, ka Latvijā top vēl kāda filma, kura savā ziņā saistīta ar "TTT". Tā ir Viestura Kairiša režisētā "Uļa" – spēlfilma par slaveno Latvijas basketbolisti Uļjanu Semjonovu. Filmas pirmizrāde plānota jau šogad. Galveno lomu tajā spēlēs Dailes teātra aktieris Kārlis Arnolds Avots, kuru skatītāji zina gan pēc filmām "Janvāris" un "Padomju džinsi", gan vairākām lomām Dailes teātrī. Filmas sižets vēstīšot par Uļjanas Semjonovas dzīvi līdz ienākšanai "TTT" basketbola komandā. Intervijā portālam "delfi.lv" Kārlis Arnolds Avots teicis: "Tas nav par to, ka vīrietis vai sieviete, tas ir par kaut ko vairāk. Šķiet, es arī zinu, ko nozīmē sportista liktenis. Pats esmu basketbolists un to saprotu." Avots attēlošot Uļjanu Semjonovu arī basketbola laukumā: "Mēģinu arī gaitu. Tā nebūs Kārļa gaita. Es būšu viņa 13 līdz 15 gadu vecumā. Es eju prom no sevis, bet es nemēģināšu spēlēt sievieti, nemēģinu neko attēlot. Es cenšos pārmiesoties, nevis spēlēt."

Dzintars Dreibergs teic, ka tā ir pilnīga sakritība, ka top divas šādas filmas. "Mēs tomēr runājam par dažādiem laika posmiem, jo Dzidras stāsts ir ļoti raksturīgs tieši 50. gadu beigām," uzsver Dreibergs.

Režisors Dzintars Dreibergs ar "TTT" zelta meitenēm – Ilonu Kalniņu (no labās), Lilitu Bergvaldi un Zani Rozīti.

Uz filmas "Tīklā. TTT leģendas dzimšana" atsevišķo ainu filmēšanu 26. maijā ieradās arī "TTT" komandas zelta meitenes – Ilona Kalniņa, Lilita Bergvalde un Zane Rozīte. Bijušās basketbolistes tika sveiktas ar dāvanām, ziediem un skaļām gavilēm. Arī viņām filma ir īpaši nozīmīga, jo viņas vēlas, lai cilvēki ierauga šo stāstu no tā laika spēlētāju perspektīvas. "Šādai filmai vajadzēja būt jau sen. Tā ir pasaulē vienīgā komanda, kura ir tik daudz izcīnījusi," teic Ilona Kalniņa, "TTT" dāmu kluba prezidente, seškārtēja PSRS čempione, četrkārtēja Eiropas čempionvienību kausa ieguvēja, divkārtēja PSRS Tautu spartakiādes uzvarētāja. "Man kā 70.–80. gadu spēlētājai bija gods trenēties pie treneres leģendas – Dzidras Uztupes-Karamiševas, izcilas spēlētājas "TTT" zelta laiku sākumā, manā laikā jau treneres. Spēlējot ārpus Padomju Savienības, mums jau tad bija iespēja iepazīstināt Eiropu ar Latvijas vārdu, ko ar lepnumu arī darījām."

"Lai kā mums mēģināja piesiet to Padomju Savienību, mēs no tā mēģinājām tikt vaļā," saka Zane Rozīte. "Kaut arī mēs, medaļas saņemot, stāvējām zem PSRS karoga, sirdī mēs vienmēr bijām par Latviju."

Kāds toreiz bija basketbols salīdzinājumā ar mūsdienu basketbolu? Bijušās sportistes teic, ka agrākais spēlēšanas stils bijis lēnāks un taktiskāks, ar spēcīgu komandas spēli un dzelžainu disciplīnu.

Aina ar spēles tiesnešiem. Sekretāra lomā – basketbola veterāns Jānis Blūms.

Filmas veidotāji atgādina E. Slēdes 1964. gadā rakstīto par basketbola meistarkomandu "TTT" – izšķirošo Eiropas kausa finālspēli pret "ASK" pārraidīja vairākums PSRS televīzijas centru (izņemot Rīgas), to noskatījās tūkstošiem skatītāju Polijā, Čehoslovākijā un Ungārijā. Spēles tiešraide Latvijā netika translēta, jo vara, kas tolaik "organizēja" tautas domu, nevarēja pieļaut, lai Latvijas iedzīvotāji masveidā uzzinātu, ka veiksme ir latviešu pusē un basketbola spēles vērtību nosaka tieši latviešu komanda.

Aptauja

Par kādu saturu LASI.LV būtu gatavs maksāt?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.