Daudzdzīvokļu nama pagalmā, kas ir dzīvojamajai mājai piekrītoša zeme (kopīpašums), viens no kaimiņiem ierīkoja futbollaukumu. Tagad tur pulcējas apkaimes bērni un ir liels troksnis katru dienu līdz pat tumsai. Vai viņš drīkstēja rīkoties bez citu iedzīvotāju piekrišanas? Izsaucām pašvaldības policiju, bet saņēmām atbildi, lai nedomājam par to sūdzēties. Jautā Andris Elejā.

Reklāma

Apsaimniekošanas uzņēmuma SIA "Latvijas Namsaimnieks" pārstāve Jekaterina Pašetkina informē, ka saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likumu par rīcību ar kopīpašumu vai tā daļu jālemj dzīvokļu īpašniekiem ar kopības lēmumu.

Kopīpašumā esošajā daļā ietilpst arī zemesgabals, uz kura atrodas attiecīgā dzīvojamā māja, ja tas nepieder citai personai. Dzīvokļa īpašniekam ir tiesības lietot kopīpašumā esošo daļu, ciktāl lietošanas ierobežojumus nenosaka Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktajā kārtībā pieņemtie dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumi. 

Savukārt dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga lemt ikvienu jautājumu, kas attiecas uz kopīpašumā esošo daļu (arī tās lietošanas kārtības noteikšanu), dzīvokļu īpašnieku kopībai pieņemot lēmumu. 

Tas ir, ja “par” balsojuši dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no dzīvojamā mājā esošajiem dzīvokļu īpašumiem (izņemot, ja lielāku nepieciešamo balsu skaitu noteikusi pati dzīvokļu īpašnieku kopība).

Konkrētajā situācijā uzņēmuma pārstāve iesaka konsultēties ar dzīvojamās mājas pārvaldnieku, jo 

bez dzīvokļu īpašnieku vairākuma lēmuma ar kopīpašuma saistīto daļu patvaļīgi rīkoties nav pieļaujami un jau veikto darbību var apstrīdēt. 

Dzīvojamās mājas pārvaldnieks, vadoties pēc savas pieredzes, varētu sniegt atbalstu dzīvokļu īpašniekiem pieņemamas kopīpašuma lietošanas kārtības izstrādē un lēmuma projekta sagatavošanā, ja vairākums dzīvokļu īpašnieku nobalsos par kādu no risinājumiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.