Šā gada jūlijā Montānas štatā pavisam netālu no Jeloustonas Nacionālā parka teritorijas atrasts kādas sievietes līķis – viņu, visticamāk, bija nogalinājis grizlilācis.

Reklāma

Pirms diviem gadiem šajā pašā apvidū lācis uzbrucis kādam vīrietim, kas vienatnē makšķerējis upes krastā. Izmeklēšanā noskaidrots, ka lācis, visticamāk, mēģinājis aizsargāt netālu esošo kritušo alni un tādēļ uzbrucis. Vēlāk ievainotais vīrietis no gūtajām traumām nomiris. 

Šie un citi negadījumi ir likuši atkārtoti pārskatīt nepieciešamību atcelt grizlilāčiem piemēroto aizsardzības statusu, ko paredz Aizsargājamo sugu likums. Šis normatīvais akts lāčus aizsargā kopš 1975. gada, taču kopš tā laika populācija ir pieaugusi par apmēram četrām reizēm. 

Sabiedrības, politiķu, ekologu viedokļi atšķiras. Vieni uzsver, ka lāči līdzīgi kā citi savvaļas dzīvnieki labprātāk izvairās no kontakta ar cilvēku. Tāpat lēš, ka, ņemot vērā Jeloustonas Nacionālā parka apmeklētāju skaitu, iespējamība mirt no lāča uzbrukuma ir tieši tikpat liela, cik iespējamība iet bojā zem krītoša koka. Parku ik dienu apmeklē nudien liels cilvēku skaits, 2021. gadā sasniegts rekords – pieci miljoni apmeklētāju. Tas ir, neskaitot cilvēkus, kas vēl apmeklē apkārtnē esošos mežus un kalnus. Citi uzsver, ka šajā reģionā kopš 2010. gada lāči ir nogalinājuši desmit cilvēkus. Ja lāču populāciju būtu iespējams labāk kontrolēt, šo traģēdiju skaitu būt iespējams vismaz samazināt, ja ne novērst pilnībā. 

Kopš 2007. gada ASV Zivju un savvaļas dzīvnieku dienests ir divas reizes atcēlis grizlilāču aizsardzības statusu. Abos gadījumos lāču aizstāvji šo lēmumu nodevuši tiesai, kas likusi aizsardzības statusu atkal atjaunot.

Lasi oktobra žurnālā "Medības": 

  • Mārtiņš Dadeiks. Citiem skaidrot medību gudrības ir ļoti liela atbildība!
  • Justs Dzedons. Ko darīt un ko labāk nedarīt ar nomedīto briedi?
  • No kucēna par suni. Pusgads. Tuvojas pirmais pārejas vecums!
  • Zosis. Putns, kas nekad neatkāpjas
  • Kā medību mājas dīrūzi pārvērst atzītā mazjaudas kautuvē
  • Kā medījuma gaļa nokļūst pārtikas apritē
  • Šaušanas atbalsti. Kurš labāks?
  • Noskaidro, kāpēc šauj garām? Testējam stobra kameru Tactacam 6.0

Abonē žurnālu šeit

Žurnāla "Medības" oktobra numurs.