"Baltu ceļš" aptver seno baltu tautu vēsturi un apdzīvotās teritorijas. Vēsta par seno baltu tautu unikālo vēstures mantojumu, kas vēl nesen bijis maz pētīts un noslēpumainības plīvura klāts un ar kuru tagad mēs, latvieši un lietuvieši – baltu pēcnācēji un šobrīd vienīgās baltu tautas, – varam patiesi lepoties un saudzīgi nodot turpmākajām paaudzēm. Šoreiz apskatīsim pārgājienu iespējas Latvijā.

Mežotnes pilskalns – Bauskas pils – Bauskas muzejs

  • 1 dienas maršruts
  • 14 km
  • Bauskas pils, Bauskas muzejs pieejams ar bērnu ratiem
  • Kur paēst Bauskā: Taverna, Rātslaukums, Mūza, Aveņi

Senā Bauskas un tās apkārtnes teritorija savulaik tika dēvēta par Upmali. Zemes politiski ekonomiskais centrs bija Mežotne – viens no lielākajiem zemgaļu pilskalniem.

Mežotnes arheoloģisko kompleksu veido pilskalns ar senpilsētu, Vīna kalns, divi kapulauki un ostas vieta. Arheoloģisko izrakumu gaitā konstatēts, ka pilskalns apdzīvots no 8.–14. gadsimtam un tā senpilsētas platība bijusi ap 13 ha. Pirmās koka aizsargkonstrukcijas Mežotnes pilskalnā uzceltas 9. gadsimtā. Aizsargceltņu iežogojumā atradušās arī dzīvojamās un saimniecības ēkas. 1272. gadā Mežotnes pili nopostīja un 1321. gadā uzcēla jaunu koka pili, ko pēc 25 gadiem ieņēma un nopostīja lietuvieši. Pils atveidojumu var apskatīt blakus pilskalnam esošajā kultūrtelpā Mežotnes baznīcā, kur vairākos stāvos ierīkotas ar Mežotnes pilskalna vēsturi saistītas ekspozīcijas un no baznīcas torņa paveras fantastiska apkārtnes ainava. Mūsdienās Mežotnes pilskalnā iekārtota dabas taka ar audiovizualizācijām (SAN aplikācija) par Mežotnes pilskalna arheoloģisko kompleksu, sadzīvi, ar ko iepazīstina pilskalna senajie iedzīvotāji – Made, Mare un Zīle.

Mežotnes pilskalns.

Bauskas mūra pils atrodas gleznainā ainavā uz zemes strēles starp Mūsu un Mēmeli, netālu no vietas, kur, tām satekot, veidojas Lielupe, un gar pili ierīkota arī ērta pastaigu taka. Ņemot vērā pils atrašanās vietu, pastāv viedoklis, ka Livonijas ordeņa pils atrodas senās zemgaļu pils vietā. Bauskas pils ansamblis sastāv no Livonijas ordeņa pils, celtas 15. gadsimta vidū, un Kurzemes hercogu Ketleru rezidences, būvētas 16. gadsimta beigās. Pilī var apskatīt ekspozīciju par zemgaļiem un to materiālās kultūras liecībām.

Bauskas pils.

Bauskas muzejā var turpināt iepazīties ar novada, pilsētas un zemgaļu vēsturi: eksponēti darba rīki, ieroči, sadzīves priekšmeti un rotaslietas. Ieroču klāstā dominē šķēpu uzgaļi, kas atrodami gandrīz katrā pieauguša zemgaļu vīrieša kapā. Vēl ir pārstāvēti vidējā dzelzs laikmetā plaši izmantotie kaujas naži – gan šaurasmens, gan platasmens formas un arī vēlajā dzelzs laikmetā (agrajos viduslaikos) lietotie viena asmens zobeni, kas arī tiek atzīti par vietējo zemgaļu kalēju darinājumiem.