Kādām gruntīm ir piemēroti skrūvpāļi, un kādās vietās tie nav ieteicami? Jautā Aivars Pierīgā. Konsultējis RTU Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma ekonomikas institūta pētnieks, Mg. sc. ing. Kaspars Freimanis.

Principā skrūvpāļus var izmantot jebkura tipa gruntīm. Izņēmums varētu būt ļoti akmeņainas gruntis, kurās skrūvpāļus nav iespējams ieskrūvēt.

Nepieciešama ģeotehniskā izpēte

Skrūvpālis ir metāla konstrukcija, kas tiek nostiprināta dziļāk iežos, lai nodrošinātu būvei nepieciešamo nestspēju. Latvijā ir diezgan daudz vietu, kurās grunts nestspēja nav pietiekama, piemēram, kur ir kūdraini virsējie grunts slāņi, un skrūvpāļi praktiski ir vienīgā iespēja, kā nodrošināt ēkai stabilus pamatus.

Lai objektīvi pamatotu nepieciešamību lietot skrūvpāļus, jāveic ģeotehniskā izpēte, kas atklās, kādi pamati nodrošinās ēkai vislabāko stabilitāti konkrētajā situācijā. Var būt tā, ka klasiskie dzelzsbetona pamati, izbūvējot tos gruntīs ar nepietiekamu nestspēju, ar laiku sāk sēsties, un šis process izraisīs tālākas ēkas konstrukciju deformācijas.

Tāpat skrūvpāļi ļauj izbūvēt pamatus ievērojami lētāk, piemēram, koka karkasa saliekamajām ēkām. 

Taču, būvējot smagākas ēkas, svarīga ir izpēte. Svarīgs faktors ir arī ēkas piederība noteiktai ēku grupai un, protams, izmērs.

Skrūvpāļus arī mēdz izmantot vecu ēku pamatu nostiprināšanai, ceļu uzbērumu stiprināšanai, atbalsta sienu veidošanai un citviet. Ierīkojot skrūvpāļus, nerodas vibrācijas, kas var apdraudēt blakusesošās ēkas, kā tas ir, izmantojot klasiskos dzelzsbetona pāļus. 

Tāpat ievērojami palielinās darba ātrums. Ar salīdzinoši nelielām iekārtām var ātri ieskrūvēt nepieciešamo pāļu skaitu. To var paveikt arī vietās ar apgrūtinātu piekļuvi. Šos pamatus neietekmē gruntsūdeņi, un tie ir ekoloģiski nekaitīgi.

Divu veidu serdeņi

Parasti skrūvpālis sastāv no kvadrātveida vai cauruļveida serdeņa, kam piestiprinātas vairākas lāpstiņas. 

Skrūvpāļi ar lāpstiņu.

Konstrukcija sadalīta 1–3 metrus garos posmos. Apakšējam posmam ir konkrētajai gruntij piemērotas lāpstiņas, kas arī nodrošina to, ka pāli iespējams ieskrūvēt gruntī, un pēc tam tas nes visu slodzi.

Skrūvpāļi ar vītni.

Gan serdeņa, gan skrūvju diametri mēdz būt dažādi, un tie atkarīgi no skrūvpāļa lieluma. Savukārt skrūves veids un izmērs uz serdeņa atkarīgs no izvēlētās vietas, objekta lieluma, grunts sastāva un slodzes, kāda jāiztur pālim. Konkrētais skrūvpāļa veids jāizvēlas pieredzējušam speciālistam. Gan serdeņi, gan skrūves tiek izgatavotas no īpaši izturīga karsti cinkota tērauda.

Lai konstrukcija ilgi kalpotu, skrūvpāļi jāieskrūvē precīzi un darba procesā jākontrolē gan pāļa pozīcija, gan spēks, ar kādu tas tiek ieskrūvēts. Ieskrūvēšanas dziļums atkarīgs no tā, cik dziļi atrodas stabilie grunts slāņi.

Pāļu kalpošanas ilgums savā ziņā atkarīgs no grunts sastāva, taču aprēķini liecina, ka tie ir vismaz 100–140 gadu.

Ielāgo!

Betona apvalki palielina izturību.

Ja tiek izmantoti skrūvpāļi ar kvadrātveida serdeni, tiem parasti veido betona apvalkus, kas palielina izturību. 

Tomēr šajā gadījumā jāparedz laiks, kamēr betona apvalks sacietēs un iegūs nepieciešamo stiprību. 

Izmantojot cauruļveida skrūvpāļus, betonēšana nav nepieciešama.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.