Pensilvānijas Universitātes prezidente Elizabete Magila atkāpusies no amata pēc tam, kad ASV Kongresā nespēja pārliecinoši atbildēt uz jautājumu, vai aicinājumi uz ebreju genocīdu pārkāpj šīs prestižās augstskolas noteikumus.

Kritiku par nespēju reaģēt uz antisemītiskiem incidentiem saņēmušas arī citas ASV augstskolas, kuru teritorijās pēc Izraēlas un teroristiskā grupējuma "Hamās" kara sākuma notiek palestīniešu atbalsta akcijas un vērojams antisemītisku incidentu skaita kāpums.

Genocīds jāskatot kontekstā

Kongresa Pārstāvju palātas Izglītības un darbaspēka komitejā 5. decembrī tika iztaujāta arī Hārvarda Universitātes prezidente Klaudīne Geja un Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta prezidente Sallija Kornbluta. Visu trīs universitāšu vadītājas Kongresā nosodīja antisemītismu un uzsvēra, ka sper soļus, lai apkarotu šādas izpausmes, tostarp pastiprinot apsardzi. Viņas norādīja, ka starp runas brīvības aizsardzību, protestu atļaušanu un antisemītisma apkarošanu ir smalka robeža. 

Hārvarda Universitātei jāspēj iestāties pret "antisemītismu un naida runu, vienlaikus saglabājot vietu izteiksmes brīvībai un viedokļu daudzveidībai. Tas ir smags darbs, 

un es atzīstu, ka mēs ne vienmēr esam to izdarījuši pareizi", paziņoja prezidente Geja.

Universitāšu vadības vairākas stundas ilgušās iztaujāšanas spilgtākais brīdis pienāca, kad republikāņus pārstāvošā kongresmene Elīza Stefanika jautāja prezidentēm, vai "aicinājumi uz ebreju genocīdu pārkāpj" viņu vadīto augstākās izglītības iestāžu noteikumus, kas liedz iebiedēt studentus. "Ja runa pāraug rīcībā, tad to var uzskatīt par vajāšanu," norādīja Magila. "Šis lēmums ir atkarīgs no konteksta," pēc atkārtotas iztaujāšanas piebilda augstskolas prezidente. Arī Hārvarda Universitātes un Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta prezidentes savās atbildēs vērsa uzmanību uz "kontekstu". Nevienas universitātes vadītāja uz Stefanikas, kura pati ir Hārvarda Universitātes absolvente, jautājumu neatbildēja ar skaidru "jā" vai "nē". Visu trīs līderu svārstīšanās un juristiem raksturīgie izteikumi saniknojuši daudzus šo augstskolu absolventus, ziedotājus un politiķus. Prezidenšu atbildes nosodījis arī Baltais nams.

Iztaujāšana Kongresā kā katalizators

Lai arī kritiku par antisemītisku incidentu pieļaušanu izpelnījušies daudzu ASV universitāšu vadītāji, tieši Magila nonāca vissarežģītākajā situācijā. Viņas virzienā šāda kritika raidīta jau vairākus mēnešus, pat pirms Izraēlas un "Hamās" kara sākuma 7. oktobrī. 

Pensilvānijas Universitāte vēl septembrī atļāva rīkot palestīniešu literatūras festivālu, lai arī bija zināms, ka tajā piedalīsies cilvēki, kuri iepriekš ir pauduši antisemītiskus uzskatus. 

5. decembrī notikusī iztaujāšana Kongresā un Magilas sniegtās atbildes vēl vairāk pastiprināja pret viņu vērsto kritiku, turklāt viens Pensilvānijas Universitātes absolvents solīja atsaukt savu 100 miljonu dolāru ziedojumu universitātei, ja Magila paliks amatā. Lai arī dienu pēc iztaujāšanas Kongresā Magila vēl mēģināja sabiedrībai skaidrot savu nostāju, jau nedēļas nogalē viņa no amata atkāpās. Universitātes izplatītajā paziņojumā norādīts, ka viņa atkāpusies "labprātīgi" un turpinās pildīt pienākumus, līdz tiks izraudzīts nākamais universitātes prezidents. Magila arī turpinās pasniegt tiesību zinātni Pensilvānijas Universitātē. Drīz pēc tam no amata atkāpās arī Pensilvānijas Universitātes pilnvaroto padomes priekšsēdētājs Skots Boks, kurš aizvadītajos mēnešos bija aizstāvējis Magilu.

Valdība un Kongress izmeklē

Pēc vadības maiņas Pensilvānijas Universitātei būs jādomā par situācijas uzlabošanu. Divi ebreju izcelsmes studenti ir iesnieguši prasību tiesā pret šo elitāro augstskolu par naidīgas vides pieļaušanu. Prasībā pieminēti vairāki incidenti universitātes pilsētiņā gan pirms 7. oktobra, gan arī pēc teroristu uzbrukuma Izraēlai, vēsta telekanāls CNN. Prasībā apgalvots, ka prestižā universitāte ir kļuvusi par "inkubatoru kvēlam pret ebrejiem vērstam naidam". 

Abi studenti paziņojuši, ka universitāte selektīvi piemēro savus noteikumus, ir pieņēmusi darbā antisemītiskus profesorus un ignorē ebreju izcelsmes studentu aicinājumus viņus aizsargāt.

Samilzušo problēmu risināt sākusi Savienoto Valstu valdība. ASV Izglītības ministrija novembrī sāka izmeklēšanu par septiņu augstākās izglītības iestāžu, tostarp Pensilvānijas Universitātes, darbību, pieļaujot antisemītismu un islāmofobiju. Pārstāvju palātas Izglītības un darbaspēka komiteja tikmēr sākusi atsevišķu izmeklēšanu par antisemītismu augstskolās. Par šo Kongresa izmeklēšanu tika paziņots tieši pēc 5. decembrī notikušās triju universitāšu vadītāju iztaujāšanas.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.