Jaunā pētījumā piedalījies Džozefs Nagivari, kurš jau pirms 40 gadiem pirmo reizi nāca klajā ar pieņēmumu, ka Antonio Stradivāri un tā dēvētās Kremonas skolas meistara Džuzepes Gvarnjēri izgatavoto vijoļu unikālo skanējumu nodrošina ķīmija.

Tagad varot uzskatīt, ka viņa toreizējais pieņēmums pilnībā apstiprinājies. Pētnieki noskaidrojuši: nolūkā pasargāt instrumentus no parazītiem koksni iepriekš piesūcināja ar īpašu ķīmisko sastāvu, kurā ietilpa alauns (sērskābes dubultsāļu kristālhidrāti), nātrija tetraborāts (borskābes nātrija sāls), varš, kaļķūdens (kalcija hidroksīda šķīdums) un cinks.

Nagivari paudis, ka, visdrīzāk, senie meistari kādā momentā bija atskārtuši – tieši šie viņu izmantotie sāļi deva koksnei papildu mehānisko noturību un vienlaikus arī noteiktas akustiskās priekšrocības. Protams, viņi šo savu atklājumu glabāja kā vislolotāko noslēpumu. Kaut vai tikai tāpēc, ka tajā laikā neeksistēja mūsdienās izplatītā patentu sistēma. Tāpat viņš uzsvēris, ka vēl gan nepieciešams veikt virkni papildu pētījumu, lai varētu pilnībā pārliecināties par to, tieši kā šīs ķīmiskās vielas ietekmē vijoļu īpašo skanējumu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.