Kas gan var būt vienkāršāks par gaides medībām? Aizej, apsēdies, gaidi. Varbūt paveiksies un iznāks medījums, bet varbūt nebūs nekā, izņemot pozitīvas izjūtas. Gaides medības ir atļautas visu gadu praktiski bez ierobežojumiem, izņemot diennakts tumšajā laikā, kad jāievēro drošības prasības un speciālie nosacījumi, medījot ar nakts redzamības un termālajām ierīcēm.

Daudziem jauniem medniekiem ir grūti saprast gaides medību burvību – sēdi nekustīgi stundām ilgi cerībā, ka varbūt paveiksies un šajā vietā parādīsies potenciālais medījamais dzīvnieks. Gaides medībām ir daudz plusu, kaut vai sākot ar to, ka ir iespējams mierīgi medījumu novērtēt, novērot, safilmēt, safotografēt un beigās, ja ir sezona, pareizais eksemplārs, atļauja un iespēja – pat nomedīt. Uz gaidi ir iespējams medīt ne tikai visu gadu, bet principā arī 24 stundas diennaktī – lai tikai pietiktu laika un pacietības! Dzīvnieki staigā visu diennakti atkarībā no apstākļiem, sugas un sezonas, arī briežus var novērot skaidrā dienas laikā. Tomēr mednieki biežāk izvēlas medīt vai nu vakarā, vai no rīta, pirms saullēkta aizejot uz noskatīto vietu un gaidot. 

Medībās ļoti liela nozīme ir veiksmei, tomēr zināšanas, iepriekšēja sagatavošanās, pareizs aprīkojums radīs lielākas iespējas medījumu ne tikai redzēt, bet arī nomedīt.

Lapsas, mežacūkas un jenotsuņus atļauts medīt diennakts tumšajā laikā ar nakts redzamības vai termālajām ierīcēm, savukārt visus pārējos dzīvniekus var medīt diennakts tumšajā laikā, ja vien spēj saskatīt bez palīgierīcēm, proti, pilnmēness laikā, kad uzsnidzis sniegs, vasaras vidū – medī visas pārējās tajā laikā atļautās sugas, mierīgi izmantojot dienas tēmēkli. Ja dzīvnieku redzi – to var medīt. Protams, jāatceras, ka naktī medniekam jābūt uz vismaz 2,5 metru augstas mākslīgas vai dabiskas platformas – tas var būt tornis, kalns vai uzbērums.

Gaides medību plusi 

+ Dzīvnieku iespējams novērot, tam esot tā dabiskajā vidē

+ Medījums nav satraukts, tas visbiežāk pat nenojauš par mednieka klātbūtni

+ Ar meža kameru, pievilināšanas vietu palīdzību ir iespējams ne tikai paredzēt, kur un kad medījums nāk, bet arī to no meža izvilināt

+ Bez steigas izvērtēt katru situāciju un raidīt maksimāli drošu šāvienu

+ Mazākas iespējas kļūdīties, izvēloties, vai medījums ir saudzējams vai medījams

+ Lieliska iespēja iemācīties atpazīt dzīvniekus, trofejas, dzīvnieku ieradumus

Gaides medību mīnusi

- Jāpaļaujas uz veiksmi, ka tajā dienā un tajā vietā iznāks dzīvnieks

- Vajadzīga pacietība, lai nosēdētu tornī ilgi jebkuros laika apstākļos

- Jāņem vērā vēja virziens, laika apstākļi, attiecīgi tiek ierobežotas iespējas izvēlēties piemērotu medību vietu

Svarīgi! Medību noteikumi

Mežacūku, alni un staltbriedi atļauts medīt:

1. ar vītņstobra medību šaujamieroci, kura šāviņa enerģija stobra galā nav mazāka par 3000 džouliem, un ekspansīvas iedarbības lodi, bet dzīvniekus, kuri jaunāki par gadu, individuālajās medībās atļauts medīt arī ar vītņstobra medību šaujamieroci, kura šāviņa enerģija stobra galā nav mazāka par 1500 džouliem, un ekspansīvas iedarbības lodi;

2. ar 20.–10. kalibra medību šaujamieroci, kas lietojams ar gludstobra munīciju, izmantojot medību lodi.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.