Pēc ziemas vajadzētu salaistīt mauriņu, pat ja bijis normāla mitruma gads, bet šogad jālaista daudz un pamatīgi. Ja tas vēl nav darīts, steigšus jāķeras klāt.

Pamatīgi mitrina un mēslo


Mauriņam laistīšana agri pavasarī palīdz saņemties augšanai, tikt galā ar sniega pelējumu, labāk iedarbojas mēslojums, un ir vēl citādi labumi. 

Mauriņa velēnai jābūt mitrai vismaz 10 cm dziļumā.


Laista vairākas dienas pēc kārtas. Vislabāk to darīt vakarā, lai dienas saulē un vējā valgme neizkūpētu gaisā, jo vienā reizē uzliets ūdens daudzums notecēs un nespēs iesūkties. Cik dziļi mitrums ticis, pārbauda, parušinot velēnu. 


Ja nav citu variantu, laistīt vajadzētu vismaz mauriņa parādes daļu.


Irdina augsni


Svarīgi arī uzirdināt (vertikulēt) velēnu, izgrābt apkaltušās zāles paliekas, lai skābeklis un barības vielas labāk piekļūtu saknēm. Arī ūdens irdenā virsmā iesūcas labāk. Ja zāle ir zema un nodegusi, to var darīt tūliņ, bet, ja ne, tad pēc nopļaušanas. 


Ja nav vertikulēšanai paredzētās dārza tehnikas, to dara ar grābekli. Labāk – ar lapu grābekli, kam ir apaļi, asi metāla zari. Vertikulē, gluži kā velkot rūtiņas: vispirms vienā virzienā, tad šķērsām. Nav jābīstas, ka zāle paliks it kā izplūkāta, jo tā izskatīsies tikai īsu brīdi. 


Visu mauriņu nevajag sakopt (vertikulēt, mēslot, grābt) vienā piegājienā. Ja dārzā pavada tikai nedēļas nogales vai mauriņam var veltīt stundu pēc darba, kopjamo laukumu sadala gabalos. 


Pļauj regulāri un baro


Mauriņš jāpļauj, ja zāle aug. Vienalga, vai ir agrs pavasaris vai arī vēls, silts rudens. 


Lai karstā laikā augu saknes neizdegtu, nepļauj pārāk zemu. Optimāls augstums – ap 7 centimetriem. Taču tas der tad, ja pļaut var bieži, jo arī pāraugt nedrīkst ļaut. Ja pļauj retāk, minimālais augstums ir ap 5 centimetriem.


Ja zālei kādu laiku ļaus brīvi augt garai, lai it kā saudzētu, pēc nopļaušanas tai būs pamatīgs šoks. 


Šopavasar bija grūti arī iedot mauriņam mēslojumu (uz sausas zemes to nevar kaisīt). Taču mēslošanu var apvienot ar laistīšanu un vertikulēšanu. Piemērotākais ir speciāli mauriņam pavasarī paredzētais mēslojums, kurā ir vairāk slāpekļa, bet der arī universālie mēslojumi, ko pavasarī lieto citiem dārza augiem. 


Ja mauriņš plašs, pļaut var pa sektoriem. 


Labo kurmja nedarbus


Jo labāka un bagātīgāka ir mauriņa augsne, jo vairāk tā patīk kurmjiem. Ja nav ieklāti speciāli segumi vai lietotas indes, noteikti parādīsies zemes kaudzītes. Viena no biežāk pieļautajām kļūdām ir tā, ka saimnieki šīs augsnes čupiņas rūpīgi nogrābj un aiznes, lai nebojā skatu. Taču vietās, kur no pazemes tika izstumta augsne, izveidosies iedobes, un ar laiku tās būs jālabo tik un tā. 


Pareizāk būtu kaudzīti mazliet atrušināt, lai var redzēt alas virzienu. Uz to pusi augsni pieblietē ar kāju, cik spēka. Pārējo zemi izlīdzina ap rakuma vietu. Lai būtu glītāk, var aplaistīt ar lejkannu. Tumšais laukums būs redzams īsu brīdi, jo to drīz pārņems zāle. 


Pielabot vajag, ja mauriņā jau izveidojusies iedobe. To pielīdzina, uzberot augsni, un zāle pati izaugs cauri. Ja bedre dziļāka, uzbērtajā zemē iesēj mauriņa sēklas. 


Vietās, kur zāle panīkusi, pēc vertikulācijas var atkal iesēt sēklu. Cenšas izmantot tādas pašas kā pārējam laukumam. 


Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.